Chystáte se navštívit exteritoriální dálnici?

Tady je několik odpovědí na Vaše časté dotazy.

 

Která část nedokončené dálnice je nejzajímavější?

 

Dá se tvrdit, že celá trasa je vždy něčím zajímavá. Někdo má rád mosty, někdo rád prolézá propustky, jiný zase v křovích objevuje šachty kanalizace. Nejnavštěvovanější místa jsou zřejmě v okolí Jevíčka a Brna. Pokud se jdete podívat na dálnici poprvé anebo s sebou chcete vzít někoho na nedělní výlet s podmínkou, aby se tam nenudil (manželka, děti), doporučuji třeba pro začátek projít úsek Víska – Borotín na Jevíčsku, kde je jeden most za druhým a nenáročný terén.

 

Jakou trasu doporučujete na celodenní výpravu?

 

Postupně třeba celou dálnici, ale ta se dá projít za více dní. To první, čím musíte začít, je naplánovat si začátek a konec poblíž nějaké vlakové nebo autobusové zastávky a zjistit si spoje. Bohužel právě o víkendu jezdí spojů minimum a bývá problém se dostat z místa později odpoledne. Na jaře a na podzim to tolik nevadí, stejně se brzy stmívá. Pokud přijedete autem, zaparkujte někde ve vsi na očích, nasedněte na vlak nebo autobus a přejeďte na zastávku nejblíže místu, odkud chcete začít. Jde to samozřejmě i naopak, ale budou Vás cestou znervózňovat obavy, aby jste stihli spoj. Jako naschvál, většinou opravdu ten poslední a jediný. Pokud se cestou někde zdržíte, poslední stavby často jen proběhnete. A také by Vás nemuseli do autobusu vzít od bláta a bodláčí.

 

Jak dlouhý úsek se dá během dne ujít?

 

Záleží na oblasti a vegetaci. V okolí Brna mezi Želešicemi a Rozdrojovicemi je oblast nejsložitější nejen kvůli kopcům, ale i dalším překážkám, jako nové komunikace, překročení řeky, oplocené zahrádkářské osady apod. V úseku Skalička - Černá Hora sice žádné nové překážky nenajdete, ale čeká Vás překonávání prudkých srázů, roklí a rozoraných polí. Jednoduché jsou úseky od Černé Hory až po Městečko Trnávka, kde prudké kopce už nejsou a víceméně půjdete až na výjimky stále po tělese. Samozřejmě i tam se musí některé zarostlé zářezy nebo chybějící mosty obcházet. Vyzkoušené máme např. jednodenní úseky Borotín - Městečko Trnávka, Skalice nad Svitavou - Šebetov, Kuřim - Malá Lhota, Syrovice - Troubsko aj.

 

Které období je k výpravám nejvhodnější?

 

Ke krátkým výletům s rodinou po celý rok. V zimě však velký pozor na ledové okraje staveb a pod sněhem ukryté šachty kanalizace, dráty apod. Samozřejmě pod sněhem toho stejně moc neuvidíte. Nejlépe je vyrazit brzy na jaře, když ještě neroste listí a tráva. Nebo na podzim, když už listí opadalo. Nejen, že se pak vůbec nedá fotografovat, ale stavby jsou v husté vegetaci doslova uvězněné.

 

Čím se na výpravu vybavit?

 

Pokud půjdete jen na výlet s rodinou, asi půjdete většinou po cestách a pěšinkách. Pokud však chcete poznat stavby a trasu dálnice podrobně, určitě se dobře vybavte. To základní je správná obuv, protože určitě nejednou šlápnete do bláta nebo vám noha sklouzne na okraji potoka. Holínky mít nemusíte, pokud ovšem nechcete prolézat kdejakou propusť. Oblečení raději s dlouhým rukávem, jinak budete samý škrábanec od větví a trní.  Doporučuji hladké kalhoty a bundu, nejlépe šusťákovou nebo pláštěnku. Prostě hlavně něco, na čem se nepřichytávají bodláky a všelijaké ty kuličky semínek. Po pár keřích budete obaleni jak ve strouhance a druhý víkend strávíte jejich odstraňováním. Zachytává se to i ve vlasech, takže něco na hlavu a dlouhé vlasy nenechat volně vlát, jinak jdete druhý den k holiči. Pokud jdete na podzim nebo na jaře, komáři a klíšťata tolik nehrozí. V létě se budete muset nějak ochránit. No a nakonec, zvolte jen malé batůžky. Velký bágl na zádech se svačinou pro celou výpravu můžete po několikerém uvíznutí v keřích nebo v propustku vzteky rozkopat a snažit se jej zmenšit skákáním po něm. Pokud budete fotit, pozor na objektiv. Rána větví a je po něm. Náhradní baterie noste v kalhotách, hezky v kapse u těla. Ze studeného batohu by se už také nemusely probrat.

 

Jsou všechny dálniční stavby volně přístupné?

 

Naprostá většina ano. Často se však setkáte s tím, že kousek dálničního tělesa bude oplocen a využit pro skladování materiálu, třeba štěrku. Areál se však dá jednoduše obejít a nenacházejí se tam žádné mosty. Výjimečně můžete narazit na část trasy, ležící na soukromém pozemku, který tenkrát z nějakých důvodů nebyl vykoupen. Třeba pozemek pod mostem v Jinačovicích, kde majitel sice po lidech nestřílí, ale je na ně doslova alergický. Každopádně vždy platí, že okolí dálnice majitele má a pokud mu budete dupat do obilí jen abyste pořídili fotografii z většího odstupu, nenajdete nikde pochopení. To samé platí i o zkracování si cesty přes louky apod. Raději se vždy držte koridoru dálnice a cest.

 

Je návštěva dálničních staveb nebezpečná?

 

Pokud nelezete kam nemáte, tak ne. Každý však určitě podlehne kouzlu, vylézt na nějaký ten most a podívat se seshora. Či prolézt pod dálnicí dlouhým propustkem. Mějte však na paměti, že stavba je už přes 70 let stará, plná prasklin a někde z ní trčívají dráty. Na většinu mostů se však dostanete bez problémů, protože po nich vede cesta. Jedno velké nebezpečí ovšem číhá zrovna tam, kde mosty nejsou. Jedná se o revizní šachty kanalizace, které bývají i několik metrů hluboké a v naprosté většině případů nebývají zakryty. Proto pozor uprostřed tělesa dálnice, kudy měl vést středový dělící pás, kde tyto „kanály“ v husté trávě na své oběti číhají. Na podzim se také můžete setkat s lovci, takže jestli uvidíte někoho s flintou, informujte se co plánují. Dálniční prales je zrovna nejvyhledávanější destinací pro honitbu. Kde jinde by se také zvěř schovávala, když je široko daleko jen pole. O tom se přesvědčíte cestou, až Vás vyděsí startující koroptev, probíhající zajíc, srna nebo třeba prase a v dírách netopýři. Zmijí se tolik nebojte, ale rády se vyhřívají na nižších mostech na sluníčku. Ale než se tam roštím proklestíte, budou dávno pryč. Mnohem horší mohou být včely. Žádné divoké, ale ty jejichž desítky úlů jsou rozestavěny na tělese. I tam platí, že pokud úl obejdete a nebudete si z něho dělat terč kamenopalby nebo boucháním větví s otázkou "je někdo doma", není se čeho bát. To vás spíše bodne otravná vosa.

 

Samozřejmě se nezdráhejte nám napsat a na cokoli se zeptat.