Hněvkovice - dálniční odpočívka

rozlišení cca 1024 pix  rozlišení cca 600 pix
 

 rok 2007 - současnost

  Památník Alexandra Dubčeka, jednoho z vůdčích osobností reforem - tzv. Pražského jara, které záhy překazila sovětská okupace v roce 1968. Dubček byl v době normalizace perzekuován a do politiky se mohl vrátit až po sametové revoluci v listopadu 1989. Těsně před rozpadem federace, 1. září 1992, dubčekův řidič i za silného deště nesnížil rychlost a po smyku doslova vylétl z 88. kilometru dálnice. Slovenský politik za několik dní po těžkých zraněních zemřel. Památník byl postaven až 6 let po tragedii, už po vzniku samostatné Slovenské republiky. (Foto: Jan Slovík, 14.4.2007)
  Detail pamětní desky. (Foto: Jan Slovík, 14.4.2007)
  Celkový pohled od západu (od památníku A. Dubčeka) na parkoviště odpočívky pro směr do Prahy. Vpředu parkoviště kamionů, vzadu u vjezdu čerpací stanice Shell. (Foto: Jan Slovík, 14.4.2007)
  Budova čerpací stanice od západu. Úprava okolí čerpací stanice a vlastně celé odpočívky je velice chabá, pro odpočinek až skoro odpudivá. (Foto: Jan Slovík, 14.4.2007)
  Odkaliště dešťových vod z dálnice se nachází přímo v areálu odpočívky pro směr do Prahy. Bohužel zde není žádné oplocení, takže sem cestující házejí různé odpadky a samočištění vody znesnadňují. (Foto: Jan Slovík, 14.4.2007)
  První a největší nádrž odkaliště, kam dešťová voda se vším co odnese z dálnice přitéká. V normálním případě si však podobná odkaliště poradí i s takto znečištěnou vodou. V případě dopravní nehody s únikem paliva, se tato nádrž dá uzavřít a palivo spláchnuté z vozovky vyčerpat. (Foto: Jan Slovík, 14.4.2007)
  Další dvě nádrže, kudy voda z velké nádrže protéká. Do třetí nádrže by už měla v normálním případě vytékat skoro čistá voda (samozřejmě ne pitná a očištěná od všeho), ale kvůli odpadkům čistička nefunguje. Pro srovnání např. odkaliště u Rachyně. (Foto: Jan Slovík, 14.4.2007)
  Stezka pro sebevrahy, kteří rádi přebíhají dálnici k odpočívce na druhé straně. Skutečnost, že chodník není zarostlý jen dokazuje, kolik bláznů tudy dálnici přebíhá. Betonová svodidla uprostřed dálnice se naštěstí lépe přelézají než klasické ocelové a také nezasahují až k vozovce. Pohled od severu. (Foto: Jan Slovík, 14.4.2007)
  Výjezd z odpočívky ve směru do Prahy. Vzadu u kamionu stojí Dubčekův památník. Pohled od východu. (Foto: Jan Slovík, 14.4.2007)
       

 zpět na interaktivní mapu  (nepoužívejte, pokud jste do fotogalerie nebyli odkázání přímo z této mapy)
 zpět na seznam fotogalerie
 interaktivní mapa  (otevření mapy v novém okně)
   situační plánek
 autor © Jan Slovík , 22. dubna 2005.
 doplněno a upraveno 22.4.2007.
 odborná spolupráce Václav Lídl, ing. Petr Synek a Tomáš Janda.
 poslední změny na stránce: 27. března 2007