Lensedly - dálniční most přes lesní cestu

rozlišení cca 1024 pix  rozlišení cca 600 pix
 
Původně 23,45 km, nyní mimo trasu dálnice D1.

Pod původní protektorátní dálnicí byl v 1939-42 a po válce v letech 1945-50 vybudován parabolický most přes lesní cestu, vedoucí z Lensedel do údolí Sázavy. Stěny a opěry byly kamenné, ale klenba včetně portálů byla betonová. Konstrukce hodně připomínala železniční tunel, hlavně kvůli opěrným zdem po bocích cesty.

Když se dálnice v 70. letech opět začala dostavovat, změna trasy lensedelského zářezu se dotknula i vybudovanému mostu. Původní most se celý ocitnul těsně vedle nové trasy dálnice D1 a proto se stal zbytečný. Jenže stavbařům zřejmě překážel, když potřebovali hloubit nový zářez a vozit odtěžené kamení do starého zářezu, na jehož začátku most přes lesní cestu stál.

Proto most nebyl ponechán svému osudu a kompletně byl odstraněn. Je však pravděpodobné, že i kdyby se trasa dálnice nezměnila, most by nesplňoval moderní parametry průjezdního profilu a potkal by jej stejný osud jako sousední most přes polní cestu. Kvůli stavbě zářezu a změnám provedení náspů se po mostě nedochovaly žádné viditelné stopy. Pod dálnicí D1 už nebyl žádný most postaven a lesní cesta zůstala přerušena. Pro přesun na druhou stranu je nutné použít nedaleký most přes polní cestu.

 

 rok 1966 - zarůstající dálnice

  Pravděpodobně jižní portál původního mostu pod zarůstající dálnicí. (Foto: Václav Lídl st., 1966)
  Těleso rozestavěné dálnice okolo Lensedel. Pohled ve směru do Brna - ze zářezu pod dnešním nadjezdem. Uprostřed snímku se staví násep, v němž stojí most přes polní cestu, propustek a na úpatí kopce most přes lesní cestu. Vzadu je vidět zarůstající zářez kopcem Dubsko. (Foto: Václav Lídl, r.1966)

 rok 2005 - současnost

  Severozápadní úpatí kopce Dubsko, při pohledu z polní cesty u Lensedel. V lese vzadu je dobře poznat, kudy byl prokopán nový zářez. Trasu původního zářezu už naznačují jen světlé stromy na okraji lesa, kudy měl zářez vést směrem k dnešnímu vysílači. Zhruba před tímto světlým lesíkem stával most přes lesní cestu. (Foto: Jan Slovík, 21.5.2005)
  Začátek nového lensedelského zářezu ve směru od Prahy. Trasu původního zářezu trochu naznačuje pruh světlejších stromů směrem k vysílači. Pohled z místa, kde pod dálnicí vede propustek. Vlevo za protihlukovou stěnou, kudy původní trasa dálnice vedla, stával most přes lesní cestu. Vpravo je vidět lesní cestu, která k němu vedla. (Foto: Jan Slovík, 21.5.2005)
       

 zpět na interaktivní mapu  (nepoužívejte, pokud jste do fotogalerie nebyli odkázání přímo z této mapy)
 zpět na seznam fotogalerie
 interaktivní mapa  (otevření mapy v novém okně)
   situační plánek
 autor © Jan Slovík , 6. ledna 2003.
 doplněno a upraveno 10.6.2008.
 odborná spolupráce Václav Lídl, ing. Petr Synek a Tomáš Janda.
 poslední změny na stránce: 26. října 2008