Opatov - dálniční propustek

rozlišení cca 1024 pix  rozlišení cca 600 pix
 
Původně 0,31. km, nyní 2,31. km dálnice D1.

Dálniční propustek u Opatova ze 40. let 20. století měl kamenem obložené celé čelo a uvnitř sokly. Propustek byl dokončen, ale dálnice už ne. Když se dálnice v 60. letech dostavovala, byla v těchto místech již v šestipruhovém uspořádání a proto musel být propustek rozšířen. Avšak se vzhledem si tenkrát nikdo nelámal a k rozšíření došlo pouhým přibetonováním, navíc s nevalně odbytou prací. Voda tudy už ale volně neprotéká, protože při melioracích a pozdější bytové výstavbě koryto potoka zaniklo. Tímto propustkem tekl potok nejprve od Šeberova k Opatovu, aby pak znovu jiným propustkem u Kateřinek znovu podtékal dálnici zpátky k Šeberovu.

 

 60. léta 20. stol. - zarůstající dálnice

Pohled na zarůstající těleso dálnice, klesající směrem do Brna. Vpředu se nachází propustek u Opatova, kudy voda podtékala dálnici směrem doleva a vzadu na konci klesání propustkem u Kateřinek se zase vracela zpátky doprava. (Foto: Václav Lídl, 1966)

 r. 2005

Šestipruhová dálnice s připojovacím pruhem chodovské křižovatky (vpravo) ve směru do Brna. Vzadu, na konci připojovacího pruhu se nachází propustek. Vlevo vede podél dálnice protihlukový val. (Foto: J. Slovík, 22.5.2005)

 r. 2007

Pohled do nitra propustku. Vzadu je dobře znatelná původní část, obložená částečně kamenem. Vpředu pak nastavená část nevalné kvality a s překládaným stropem. (Foto: ing. Filip Ranoš, 15.9.2007)


 zpět na interaktivní mapu  (nepoužívejte, pokud jste do fotogalerie nebyli odkázání přímo z této mapy)
 zpět na seznam fotogalerie
 interaktivní mapa  (otevření mapy v novém okně)
   situační plánek
   satelitní snímek
 autor © Jan Slovík , 25. ledna 2004.
 doplněno a upraveno 7.4.2009.
 odborná spolupráce Václav Lídl a Tomáš Janda.
 poslední změny na stránce: 24. dubna 2009