Braník - dálniční most přes Vltavu (Barrandovský most)


1. Barrandovský most, do r. 1989 pod názvem Antonína Zápotockého, se stal jednou z nejdůležitějších dopravních staveb v Praze. Byl postaven v r. 1983 z předpjatého betonu, systémem betonování na skruži. Rozpětí mostních polí, která nejsou ani jedno stejné, je 36+48+61+66+71+72 metrů. Šířka mostu je od 40 do 52 metrů a vede po něm osmipruhová komunikace Městského okruhu. Mnohem zajímavější než samotný most je však dozajista složitá mimoúrovňová křižovatka na levém břehu Vltavy. Právě kvůli umístění křižovatky a složitých nájezdových a sjezdových ramp nebylo přemostění řeky vybudováno přímo, ale šikmo.

Dokonce se dá říci, že most byl po etapách budován až do r. 2002. Bohužel se jedná i o jedno z míst s nejvyšší nehodovostí v Praze a to kvůli velice prudkému klesání nájezdové rampy od Barrandova, která je navíc zakončena ostrou zatáčkou. I když zde platí přísná pravidla pro jízdu kamionů, hlavně z počátku, kdy byl nájezd na most řízen světelnými signály, dokázal nebržděný kamion doslova sešrotovat celou kolonu stojících osobních vozidel před ním.

vyznacny bod vyznacny bod

vyznacny bod vyznacny bod vyznacny bod

 říjen 2005 - letecké záběry

  Letecký pohled na Prahu od západu. Zleva vede podél řeky Městský okruh od Zlíchovského tunelu, pak překračuje Barrandovský most a dozadu pokračuje po Jižní spojce. Vpředu stoupání po silnici k Barrandovu. (foto: archiv L, 3.10.2005)
 
zpět na interaktivní mapu (nepoužívejte, pokud jste do fotogalerie nebyli odkázání přímo z této mapy)
zpět na seznam fotogalerie
   situační plánek
   satelitní snímek

autor © Jan Slovík , 6. ledna 2003.
doplněno 9. února 2003.
poslední změny na stránce: 27. března 2009