Bystrc - dálniční most přes polní cestu

rozlišení cca 1024 pix  rozlišení cca 600 pix
 
Přes polní cestu, která propojovala pole po obou stranách dálnice, byl stavěn most. Nebyl však zcela dokončen, jako mnoha jiným mu chyběla mostovka. Když byla stavba dálnice opuštěna, vznikla po jeho tělese cesta. Aby bylo možné bez přerušení přejet i přes tento nedostavěný most, byl z jedné opěry na druhou postaven dřevěný mostek. V té době ještě kvalitní tesařské dílo, které nepostrádalo ani zábradlí, či pilíř uprostřed, umožňovalo přejezd i zemědělských vozidel.

Když bylo těleso nedostavěné dálnice použito pro výstavbu čtyřproudové silnice z Troubska do Bystrce, byl tento dřevěný mostek zbořen. Betonová konstrukce starého dálničního mostu byla bohužel zlikvidována a přibližně v jeho místech vznikl nový most přes novou silnici III. třídy z Bystrce do Žebětína.

 

 r. 1962 - opuštěné staveniště

  Pohled na nedokončený most od západu. Cesta pod lávkou vede nalevo od pilíře, zatímco na pozdějších snímcích vede cesta napravo. (Foto: Václav Lídl / archiv ŘSD, r.1962)
  Celkový pohled na most od jihozápadu. Jak je patrné ze snímku, chybělo pouze vybudovat mostovku. V pozadí Bystrc a vzadu v lese na kopci brněnská ZOO. (Foto: Václav Lídl / archiv ŘSD, r.1962)
  Pohled na nedokončený most od jihu, ve směru dálnice k Brněnské přehradě. Vzadu vykukují střechy domů v Bystrci. V pozadí jsou kopce severně od přehradní nádrže. Vpředu jsou jasně vidět trčící dráty armatury pro upevnění mostovky. (Foto: Václav Lídl / archiv ŘSD, r.1962)

 léto 1966 - opuštěné staveniště

  Celkový pohled na nedokončený most a starou zástavbu Bystrce. Pro polní cestu, vedoucí po dálničním tělese ve směru do Wroclawi, byl přes "díru" kvůli chybějícímu mostu postaven dřevěný mostek. V pozadí obec Kníničky. Dnes by pohled do dáli zakrývaly panelové domy. (Foto: Václav Lídl, léto 1966)
  Boční pohled od západu - na nedokončený most přes polní cestu v Bystrci. Betonové opěry byly dokončeny, chybělo pouze položit mostovku. Aby mohla po dálničním tělese vést polní cesta, musel být mezi opěrami postaven dřevěný mostek, uprostřed podepřený pilířem. Zajímavé je, že oproti snímku z roku 1962 vede cesta napravo od pilíře. (Foto: Václav Lídl, léto 1966)
       

 zpět na interaktivní mapu  (nepoužívejte, pokud jste do fotogalerie nebyli odkázání přímo z této mapy)
 zpět na seznam fotogalerie
 interaktivní mapa  (otevření mapy v novém okně)
   situační plánek
 autor © Jan Slovík , 19. března 2005.
 odborná spolupráce Václav Lídl a Tomáš Janda.
 doplněno a upraveno 25.2.2007.
 poslední změny na stránce: 26. října 2008