KONTAKTY

 
redakční rada
reklama a sponzoři na stránkách "dalnice.com"
seznámení s autory
spolupracující osoby a patrioti

 
PROVOZOVATEL STRÁNEK
Jan Slovík jr.
Rýchorská 149
541 02  Trutnov 2
info@dalnice.com
 
ÚVODNÍ SLOVO

 
Právě si prohlížíte nejstarší české stránky o dálnicích, které vznikly již v roce 2001. Bohužel, stejně jako mnoho dalších webových stránek, ani tyto zdaleka nejsou dokončeny. Proto prosím omluvte nedostatečné, případně i chybné údaje, které se na některých místech mohou nacházet.
 
Postupem času se na těchto stránkách budete moci seznámit vlastně se vším, co se týká dálnic nejen v České republice, ale i v jiných částech světa. Avšak rozpracovaného materiálu i dalších podkladů pro web je velice mnoho a není v silách jednoho, či několika lidí všechno zpracovat samostatně. Proto vznikl a stále více se rozrůstá tým odborníků, historiků, ale i běžných nadšenců a příznivců současných i historických dálnic. Právě běžní čtenáři pomáhají rozvoji webu nejvíce neboť do redakce zasílají své postřehy, fotografie a další materiál. V menší míře se na výrobě webu podílejí i odpůrci dálnic, či spíše odpůrci některých dálničních variant. Ti všichni pro Vás připravují mnoho, doufejme zajímavých a potřebných informací.
 
Díky obrovské spolupráci lidí a firem z celé republiky zde budete nacházet veškeré podrobnosti o našich dálnicích - s tabulkami, mapkami, fotografiemi apod. Velkou specialitou těchto stránek je však hlavně zaměření na historické dálnice. Proto např. ve fotogaleriích a mapách najdete množství původních staveb, které můžete porovnat se současným stavem.
 
Je však nutno dodat, že tyto stránky nejsou určeny pouze pro fandy dálniční výstavby, ale i pro jejich odpůrce. Naším cílem je, aby informace o dálnicích byly objektivní a proto jsou zde i informace, které výstavbě dálnic v mnohém nepřejí. Tyto stránky jsou plně nezávislé, čemuž odpovídá i obsah. Nepropagují totiž výstavbu dálnic kvůli zájmům vlády této země, ale kvůli jednotlivým dálničním stavbám, které mohou mít i své kouzlo a uměleckou hodnotu.
 
HISTORIE WEBU

 
Než se tyto webové stránky o dálnicích dostaly do stadia, v jakém si je nyní můžete prohlížet, uběhlo nejen mnoho let, ale proběhla i řada změn.
 
2000 Jan Slovík má první snahy o vytvoření informačních stránek o dálnicích. Tyto stránky měly být jen jakousi přílohou, či rubrikou již zavedených portálů. Osloveno jich bylo několik, zájem nemá žádný. Nemají totiž podklady ani nikoho, kdo by toto všechno o dálnicích dal dohromady.
2001 Vznikly texty k několika dálnicím a rychlostním silnicím, což jsou první kroky pro založení informačních stránek, které však mají obsahovat jen údaje o dálnicích a rychlostních silnicích, plánky křižovatek, mapky apod. Prostě web čistě pro motoristy. V té době se ještě vůbec neuvažuje o fotogaleriích a rubrikách s historickými materiály.
2002 Web je teprve v počátcích, absolutně nepřipraven na zveřejnění, ale protože se na internetu objevily hned dva weby o dálnicích, byl i tento spuštěn, aby nedošlo k obvinění z jejich kopírování.
2002 Webové stránky jsou střídavě umísťovány na různých freehostingových serverech, např. Seznam.cz, Atlas.cz atd. Tehdy ještě s doménou 3. řádu a omezeným prostorem dat 1 až 10 MB. Web má jen základní obsah, tj. texty ke všem dálnicím a rychlostním silnicím, plus ještě několik informací.
2002 Webové stránky začaly používat doménu www.dalnice.zde.cz a email dalnice@centrum.cz.
2002 Díky Tomáši Jandovi se původně zamýšlené informační stránky pro motoristy začaly orientovat i na historické stavby dálnic.
2002 Na webu vzniká první fotogalerie. Je celá umístěna na jedné stránce, na které je uvedeno několik staveb protektorátní dálnice. Stručné údaje obsahují i několik historických a současných fotografií.
podzim 2002 První výprava, tehdy ještě bez fotoaparátu, k historickým stavbám dálnic na našem území. Cílem byly stavby na D1 od Borovska do Vojslavic. Kvůli špatnému počasí však kromě aktérů přijel jen jeden zájemce.
11.11.2002 Web zakupuje doménu www.dalnice.com, protože česká doména je blokována spekulantem. Zároveň je umístěn na placeném serveru www.pes.cz, s prostorem 500 MB. Tehdy ještě bohatě postačujícím.
2002 Vznikají první interaktivní mapy. Úplně první patří dálnici D1, úseku z Prahy.
2003 Fotogalerie a obsah postupně roste. Od sponzora web získává digitální fotoaparát Olympus v hodnotě 25 tisíc Kč a finanční částku 15 tisíc Kč pro další rozvoj. V té době jsou digitální fotoaparáty ještě málo používány.
jaro 2003 Druhá výprava, nyní už s fotoaparátem, kterým je zachyceno několik stovek záběrů různých staveb na nedokončené německé dálnici z Brna do Pohořelic.
2004 Webhostingový server je přeplněn a prostor musí být rozšířen na dvojnásobek, tj. 1 GB dat.
2004 Martin Barták, dosavadní čtenář, zhotovuje nový design webu.
23.1.2005 Webové stránky navštívilo již 100 tisíc čtenářů. Každého dalšího čtvrt roku pak přibývá dalších 25 tisíc.
jaro 2005 Webhostingový server je opět přeplněn, jeho prostor však už není možné za výhodných podmínek rozšířit. Je publikována žádost o poskytnutí prostoru někým jiným. Na žádost brzy reaguje společnost LOSAN s.r.o. z Chomutova, která za výhodných podmínek poskytuje pro umístění webu prostor 10 GB.
1.5.2005 Web obsahuje přes 11,5 tisíce souborů, z toho 2,5 tisíce fotografií - z toho téměř každá je navíc ve dvou rozlišeních.
7.5.2005 Web je spuštěn z nového serveru, firmy LOSAN s.r.o.
16.5.2005 Spuštěno nové diskuzní forum, které nahrazuje původní nedokonalé forum od Microsoftu.
22.5.2005 Hlavní tři tvůrci webu podnikli další ze svých průzkumných výprav, nyní do oblasti dálnice D1 mezi Prahou a Hvězdonicemi.
4.7.2005 Webové stránky navštívilo již 150 tisíc čtenářů. Potvrdila se čtvrtletní návštěvnost 25 tisíc.
11.9.2005 Webové stránky navštívilo již 175 tisíc čtenářů.
9.11.2005 Webové stránky navštívilo již 200 tisíc čtenářů.
15.3.2006 Webové stránky navštívilo již čtvrt milionu čtenářů.
16.3.2006 Zprovozněna služba pro drobné sponzorování webu formou dárcovské SMS.
8.3.2007 Webové stránky navštívilo již 400 tisíc čtenářů.
18.3.2007 Redakční výprava na průzkum staveb exteritoriální dálnice mezi Kohoutovicemi a Želešicemi.
14.4.2007 Redakční výprava na průzkum staveb protektorátní dálnice mezi Šternovem a Humpolcem.
28.-29.10.2007 Setkání redakce s německými kolegy z autobahngeschichte.de u dálnice A70 v Bavorsku.
18.12.2007 Webové stránky navštívilo již půl milionu čtenářů. Průměrně 10 tisíc návštěv měsíčně.
19.1.2008 Exkurze po staveništi dálnice D47 mezi Lipníkem a Bravanticemi
 

 
autor © Jan Slovík , 13. září 2002.
článek upraven 23.1.2008.
poslední změny na stránce: 26. října 2008