01.08.2008 - (ku) - Kraj Pardubický - str. 03

Farmářka se setkala s ministrem

 

Hradec Králové - Zřejmě poslední šancí, jak dosáhnout kompromisu v majetkovém sporu mezi farmářkou Ludmilou Havránkovou z hradeckých Plačic a státem, bylo včerejší setkání v Hradci Králové. Byť pozdě, ale přece se do jednání vložil hejtman Pavel Bradík a obě strany sporu dostal k jednacímu stolu. Farmářce, která má pole na trase plánované dálnice, hrozí vyvlastnění, protože nesouhlasí s návrhem vlády na výměnu deseti potřebných hektarů polí.
„Jednání směřují k naplnění usnesení vlády, podle kterého mají příslušní ministři pokračovat v jednání s paní Havránkovou. Alternativa vyvlastnění je až ta nejzazší. Jsme na dobré cestě nalézt řešení, které bude vyhovovat jak státu, tak i rodině Havránkových,“ uvedl Bradík.
„Z jednání mám dobrý pocit, dohoda je možná,“ uvedla po včerejším setkání, kterého se zúčastnili také ministr zemědělství Petr Gandalovič a náměstek ministra dopravy Jiří Hodač.

Ministři mají předložit řešení do konce listopadu Státu již mnoho času nezbývá. Ministři dopravy a zemědělství mají do konce listopadu předložit návrh, jak problém s pozemky farmářky Havránkové vyřešit.
Spor už mohl být dávno vyřešen, kdyby letos na jaře vláda schválila původní návrh dohody mezi farmářkou a Ředitelstvím silnic a dálnic o tom, že se Havránkové vymění jejích 13 hektarů stavebních parcel za 247 hektarů zemědělské půdy na jiném místě.
Stát však obrátil a ministerstvo dopravy za pozemky pro dálnici farmářce nabídlo stejně velkou plochu polností na jiném místě a finanční kompenzaci 45 milionů korun. Pokud se letos podaří spor vyřešit, dálnice do Hradce bude hotova koncem roku 2010.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj