01.10.2008 - KAREL TOMAN, ml. - Východní Morava - str. 02

Z Fryštáku až do Prahy

 

Začala stavba silnice R49, která v roce 2011 napojí region na dálnici D1

Zlínský kraj - Stavba sedmnácti kilometrů čtyřproudé rychlostní silnice R49 za šest a půl miliardy korun včera oficiálně začala nedaleko Zahnašovic na Holešovsku.
Pro Zlínský kraj je to důležitý okamžik. Právě tato silnice dálničního typu, která povede až na Slovensko, totiž jednou spojí krajské město a také holešovskou průmyslovou zónu s dálnicí D1. Na ni se u Hulína největší mimoúrovňovou křižovatkou na Moravě napojí také silnice R55 do Rakouska.
Ekonomové předpovídají, že tím Zlínský kraj získá potřebnou dopravní infrastrukturu a zároveň impulz k hospodářskému růstu. R49 z Hulína do Fryštáku bude podle Ředitelství silnic a dálnic zprovozněna v říjnu 2011. Státní fond dopravní infrastruktury přitom před časem upravil odhady dokončení této silnice až na rok 2014. To už přitom měla být holešovská zóna obsazená investory, zpoždění by tedy pro rozvoj kraje znamenalo velký problém. Hejtman Libor Lukáš proto opakovaně zdůraznil, že odklad dokončení stavby nepřipustí a Ředitelství mu včera dalo za pravdu.
I tak ale velká stavba není bez potíží.
Pro trasu R49 u Třebětic například stále nejsou vykoupeny potřebné pozemky. Obec si totiž nedávno nechala zpracovat studii, podle které R49 spolu se nedalekou zónou způsobí hlučnost a emise přesáhnou hygienické normy.
Úřady přitom podle tamního zastupitele Petra Chytila i přes dlouhodobé stížnosti odmítají připustit, že nepříznivé vlivy zóny a silnice se u obce spojí. „Ředitelství silnic a dálnic nám tvrdí, že to není jejich problém, že podle nich se R49 do hygienických parametrů vejde a že máme jednat s krajem. Zlínský kraj zase říká, že u Třebětic má zóna jen pomocný sjezd a že ten hlavní bude u Martinic,“ řekl před časem zastupitel. „Každý si hrabe na svém písečku a hájí jen své zájmy, nás ale obě stavby ovlivní komplexně. Dokud se problém nevyřeší, neprodáme pozemky,“ dodal Chytil.
V červenci získal stavební povolení kilometrový kousek silnice R49 u Holešova. O povolení na stavbu navazujících pěti a půl kilometru z Třebětic po Martinice požádalo v červnu ministerstvo dopravy, Třebětice mu ale chtějí zabránit. Fakt, že se stavba R49 „kouskuje“ na úseky, teď proto v Třeběticích sledují s podezřením. „Připadá nám, že nás záměrně obešli,“ řekl Chytil.
„Se zastupiteli obce Třebětice Ředitelství jednalo, jednání ale nejsou ukončena,“ připustila včera mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. Zdržení stavby ale nepřipouští. Slavnostním poklepáním základního kamene včera stavbu silnice R49 otevřeli zástupci kraje, Ředitelství silnic a dálnic i ministr dopravy Aleš Řebíček.
„Podle počasí bude následovat příprava staveniště, archeologický záchranný výzkum a kácení dřevin,“ přiblížila mluvčí Vápeníková.

***

U Třebětic nejsou vykoupeny pozemky. R49 způsobí podle studie hlučnost a emise přestoupí hygienické normy.