11.10.2008 - (ČTK) - Kraj Liberecký - str. 04

Silnice do Polska a Německa se opět odkládá

 

Liberecký kraj - Zhruba čtyři kilometry dlouhá silnice přes polské území, která v budoucnu propojí Česko s Německem v oblasti Trojzemí, se letos stavět nezačne.
„Práce měly začít v červnu, polská strana je však nemůže zahájit, protože nemá zajištěné financování,“ řekl liberecký hejtman Petr Skokan. Veřejná soutěž na dodavatele ukázala, že Polákům chybí deset milionů eur (240 mil. Kč) a polská strana zatím nedokázala peníze zajistit.
O novou silnici usilují starostové v příhraničních oblastech více než 15 let. Podle původních plánů měla být dokončena už loni na podzim. Zejména pro německou stranu je projekt prioritou, umožní totiž region napojit na německou dálnici A4. I proto na něj už před více než třemi lety dali Němci 13 milionů eur (320 milionů Kč), dalších 2,5 milionu eur (60 milionů Kč) přidalo Česko.
Výstavbu silnice oficiálně zahájili 1. května 2004
u příležitosti vstupu do Evropské unie premiéři Česka, Polska a Německa. Na německé straně je už silnice hotova a také na české straně práce skončily. „Zbývá dokončit vodorovné značení a propustek na hranici s Polskem, který ale bez navazující komunikace není možné postavit,“ vysvětlil krajský radní pro dopravu Vladimír Richter.
Projekt podle Skokana vázne na polské straně. Nejprve Poláci neměli vyřešené vlastnictví pozemků, potom zjistili, že bude stavba dražší, než se předpokládalo.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj