11.11.2008 - (roh) - Střední Morava - str. 04

Řidiče z dálnice zbrzdíme, říkají v Hranicích

 

Hranice - Stejně jako v těchto dnech cestáři finišují se stavbou dálnice z Lipníka nad Bečvou do Bělotína, usilovně se pracuje i na ulici 1. máje v Hranicích. Důvod je v obou případech stejný: za dva týdny se otvírá další úsek dálnice D47. Takže zatímco nedaleko Hranic dokončují autostrádu, která řidičům usnadní cestování, v Hranicích zase dělníci chystají „zpomalovače“, které šoférům cestu zkomplikují.
Důvod je jednoduchý. Hranická radnice hodlá zpomalit rozjeté řidiče, kteří budou sjíždět do města z nové dálnice. Celou třídu 1. máje a navazující ulice tak přehradí desítky bezpečnostních ostrůvků a zpomalovacích polštářů.
„Rozhodli jsme se přijmout taková opatření, která zbrzdí řidiče a nebo, nejlépe, je donutí se Hranicím úplně vyhnout. Na celou akci, která přijde zhruba na čtyři miliony korun, se nám podařilo získat dotaci 1,3 milionu korun,“ informoval mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. Již za pár dnů se budou chodci ve městě podle něj cítit bezpečněji například na přechodu u staré pošty, kde dělníci v těchto dnech stavějí středový ostrůvek, který donutí řidiče přibrzdit. Další ostrůvek se objeví i na přechodu pro chodce u supermarketu Billa.
„Všechny upravované přechody navíc intenzivněji nasvítíme, aby byli chodci lépe vidět a také abychom upozornili řidiče,“ doplnil mluvčí Bakovský.
Podle něj se díky opravám navíc zkrátí délka přechodů pro chodce na doporučených sedm metrů. Změny lidé zaznamenají kromě třídy 1. máje i v Alešově, Purgešově či Komenského ulici. Jen na prvních dvou ještě letos vznikne pět bezpečnostních prvků.
Chystaným opatřením podle něj neuniknou ani okolní autobusové zastávky. „Nedaleko bývalého závodu Sigma I se opět zkrátí přechod pro chodce na sedm metrů. Druhou upravovanou zastávkou bude ta u supermarketu Albert, kde vznikne středový ostrůvek a na druhé straně silnice lidi ochrání zábradlí,“ doplnil mluvčí.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Morava