01.12.2008 - BOHUMIL ZEMAN - Kraj Karlovarský - str. 02

Přišli o pozemek. Kvůli silnici

 

Stát vyvlastnil první pozemek kvůli stavbě rychlostní silnice. Přišli o něj podnikatelé v Březové

Sokolov - Manželé Punčochářovi přišli kvůli stavbě rychlostní silnice R6 nedobrovolně o pozemek u Březové na Sokolovsku. Stát jim ho vyvlastnil. Vyplatí jim cenu, kterou v posudku určil nezávislý znalec. Je to první případ v kraji, kdy se Ředitelství silnic a dálnic nedohodlo s vlastníkem důležitého pozemku a spor skončil až verdiktem stavebního úřadu.
„Pozemek jsme vyvlastnili. Vyplatíme kolem 260 korun za metr čtvereční plus náhradu za objekty,“ řekl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v Karlovarském kraji Radomil Havrda.

Dostanou víc, než čekali Punčochářovi, kteří na ploše u rozšiřované silnice podnikali v bistru a pneuservisu, už se odsud začali stěhovat. Záležitost neberou nijak tragicky. Vyvlastňovací řízení jim paradoxně pomohlo získat vyšší cenu za pozemek. Právě o to usilovali. Stát jim totiž původně nabízel tabulkovou cenu 80 korun za metr.
„Nakonec to vyšlo tak, že jsme celkem spokojeni. Budeme si moci zařídit podnikání někde jinde a o to nám šlo,“ poznamenala Marie Punčochářová. Podle odhadu starosty Březové Miroslava Boudy se hodnota pozemků v okolí pohybuje kolem 200 až 300 korun za metr čtvereční.
Stejně jako Punčochářovi dopadne zřejmě i Miroslav Putyra, který vlastní u Březové pozemek, na němž před lety postavil penzion jako dočasnou stavbu. Na vyklizení pozemku dostal lhůtu do konce letošního roku.
„Zatím jsme se nedohodli. Buď mi dají 400 či 500 korun za metr nebo ať mi pozemek vyvlastní. Já ale neustoupím,“ prohlásil rozhodně Miroslav Putyra.
Plochu prý kupoval před lety za milion korun a kdyby přistoupil na podmínky ŘSD (80 korun za metr čtvereční), získal by zpět jen asi 430 tisíc. „Stát staví silnici za miliardy a s námi se handrkuje o směšné částky,“ diví se Putyra.
Je v těžké situaci i proto, že penzion musí zlikvidovat a uvolnit tak pozemek na své náklady. „On totiž věděl, že tam silnice jednou povede. Stavební úřad mu sice penzion povolil, ale jen jako dočasnou stavbu do té doby, než začneme stavět,“ vysvětlil Radomil Havrda. Putyra to připouští. „Uškodil jsem si sám. Všichni mi tenkrát ale říkali, že dálnice povede mimo můj pozemek.“

Kdo je další na řadě?
Vyvlastňovací řízení se týká úseku připravované rychlostní silnice mezi Sokolovem a Tisovou. Stavba této části dálnice oficiálně začala 8. října. Konec je naplánován na rok 2011. Mohou problémy s výkupem půdy zbrzdit postup prací na akci za 2,5 miliardy korun? „Pozemky potřebujeme co nejdříve. Stavba ale může běžet i s tím, že někde by se začalo později,“ podotkl Havrda. Podle něj je problémových pozemků více, většina majitelů se ale k věci staví rozumně.
Vyvlastnění znamená nedobrovolné zabrání soukromých pozemků, které jsou důležité pro stavby ve veřejném zájmu. Třeba pro stavby silnic. Hodnotu pozemku určí nezávislý znalec jako cenu v místě obvyklou. Obvykle bývá mnohem vyšší než kolik stát soukromníkům smí nabídnout. Spor rozhodne stavební úřad nebo pak soud.
Vyšší cenu než nabízených 80 korun za metr si vydobylo i město Loket. Ale jinou cestou než vyvlastňovacím řízením.
„Loketská vyšší cena 261 korun je výjimkou, s níž ale ještě musí souhlasit ministerstvo financí. Na udělení výjimky neexistuje nárok a nikdo nemůže zaručit, že ji žadatel dostane. Roli hraje více faktorů,“ vysvětlil už dříve Havrda.
Na loketských pozemcích se staví rychlostní silnice v úseku Jenišov - Nové Sedlo.