11.09.2008 - (ČTK, dp, zln) - Kraj Pardubický - str. 02

Vláda dá Paramu další miliardu

 

Stavbě křižovatky a nové silnice už nic nebrání

Praha, Pardubice - Pardubice se dočkají nové křižovatky a silnice u Parama, jejíž stavbě dosud brání zamořená půda v okolí chemičky. Vláda na včerejším zasedání totiž rozhodla o navýšení garancí na odstranění starých ekologických škod v areálu společnosti Paramo o téměř 966 milionů korun. Sanační práce se tak opět rozjedou.
Nešťastně řešené křížení silnic u Parama způsobuje zácpy každý den. Ředitelství silnic a dálnic plánuje, že v roce 2011 bude křižovatka nová.
Po Palackého třídě směrem k supermarketu Hypernova a po nadjezdu u rafinerie Paramo projede denně okolo 20 tisíc motorových vozidel. „To je dnes největší špunt Pardubic,“ řekl ředitel pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vebr.

Jak projet Pardubicemi snadno a rychle Za tři roky chce stát dokončit dvě dopravní stavby. První řeší kruhovou křižovatku u Hypernovy na Palackého třídě, kde přibude přímý nájezd ve směru na Chrudim. Komunikace se rozšíří ze dvou pruhů na čtyři. S dokončením této stavby také souvisí projekt nazvaný Trojice, který zcela promění křižovatku u rafinerie Paramo.
Dnes není výjimkou, že motoristé pravidelně v dopravní špičce čekají v zácpě. Po modernizaci úseku se silnice rozšíří na čtyři pruhy, postaví se cyklostezka a chodník pro pěší. Přibude podchod k dostihovému závodišti, lávka pro chodce a cyklisty přes silnici nebo se zmodernizuje podchod vedoucí k místní části Svítkov.
Současně by měla vzniknout přímá silnice na Chrudim, která by vedla mimo křižovatku.
Všechny tyto plány až dosud brzdila stará ekologická zátěž nedaleko rafinerie Paramo u prodejny Lidl. Sanace v areálu Parama byly zahájeny v roce 1997, později se zjistilo, že v tamních lagunách je mnohem více nebezpečného odpadu. Ke konci letošního dubna již sanace stály téměř 932 milionů korun.
„K dispozici zůstává pouze přibližně deset milionů korun,“ uvedlo v materiálu ministerstvo financí. Sanační práce tak byly přerušeny. Po rozhodnutí vlády se mohou zase rozjet.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj