12.09.2008 - MARKÉTA RADOVÁ - Vysočina - str. 03

Ostravské řídící centrum dálnic už funguje

 

Ostrava - Ostrava se stává nejdůležitějším místem v zemi z hlediska příjmu, zpracovávání a odesílání dopravních informací.
Včera zde v krajském městě slavnostně zahájen provoz Národního dopravního informačního a řídícího centra (NDIC), které slouží jako centrální dispečink celostátního jednotného systému dopravních informací. Jak to ve špičkově vybaveném dispečinku vypadá?
V nejvyšším patře jednoho z dálničních středisek ve Slovenské ulici v Přívoze pracovníci operačního střediska sledují na monitorech přenosy z celkem 71 kamer umístěných podél českých dálnic a rychlostních silnic. Sledují informace o počasí z Českého hydrometeorologického ústavu, aktuální hlášení policie, hasičů, záchranářů, řidičů a dalších zdrojů. Jak například vypadá postup dispečinku, když na dálnici D1 dojde k nehodě?
Řidiči, který vyvázli, volají na linky tísňového volání. Jejich informace jsou zpracovány a na místo vyrazí pomoc. „Už v okamžiku, kdy posádka vyjíždí z vrat hasičské stanice, víme, kam asi jede a co se tam asi stalo. Informaci, která k nám přijde, ideálně z více zdrojů, lze porovnat s kamerovým systémem a dalšími zdroji, budeme se moct podívat, jestli se na místě tvoří kolona. A na základě těchto výchozích informací operátor automaticky odklepne informaci, která se okamžitě objeví na navigačních systémech řidičů, na informačních tabulích kolem dálnic, na webu www.dopravniinfo. cz a na datovém distribučním rozhraní, odkud ji v datové podobě získají média,“ líčí Jaroslav Zvára, koordinátor celostátního Jednotného systému dopravních informací. V současnosti řidiči například na dálnici D1 spatří šest takzvaných proměnných tabulí s informacemi o aktuální dopravní situaci. Jejich počet by se do konce roku měl zvýšit o dvaadvacet. Na dálnici D47 se zatím připravují dvě informační tabule, v budoucnu jich ale přibude.
Síť českých silnic a dálnic by podle ministra dopravy Aleše Řebíčka měla být kompletně vybavena informačními tabulemi do roku 2015.
„Když to zjednoduším, cílem by mělo být méně mrtvých,“ řekl včera při zahájení provozu střediska, jež ve špičkovou technikou vybavených prostorech funguje už nějaký čas, ministr Řebíček. Částka, vložená do vybudování komplexního informačního systému, se dle něj pohybuje v řádu miliard.