12.09.2008 - (ČTK) - Kraj Moravskoslezský - str. 04

Na D47 se sníží rychlost kvůli opravám

 

Ostrava - Na třech úsecích dálnice D47 u Ostravy budou muset od pondělí řidiči snížit rychlost na 80 kilometrů za hodinu. Důvodem je výrazné zvlnění povrchu vozovky, které v letních měsících způsobil zřejmě nesprávný poměr materiálů v podloží.
„Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyžaduje opravu úseků po společnosti ODS-Dopravní stavby Ostrava (ODS-DSO), která dálnici staví. S frézováním vozovky by měla firma začít v listopadu,“ řekla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Povrch dálnice se zvlnil během července na třech místech dvanáctikilometrového úseku mezi ostravskou Rudnou ulicí a Bohumínem, který je v provozu od loňského prosince. Podle Vápeníkové firma místy použila pro podklad zřejmě větší množství příměsi, než měla.
Mluvčí společnosti ODS-DSO Daniel Šabík řekl, že se do náspu téměř stoprocentně dostal materiál, který tam nepatřil. Firma nyní zjišťuje, odkud se tam dostal.
Na konci července firma provedla hloubkové vrty, přesné výsledky geotechnického průzkumu bude znát příští týden v pátek.
„Podle nich zvolíme další postup. Během října nebo listopadu odfrézujeme část povrchu, kde vznikly nerovnosti. Zároveň ale musíme počkat, než se mladá dálnice přestane hýbat. Do původního stavu úseky uvedeme až po ustálení náspu,“ řekl Šabík. Kdy to bude a kolik za opravy firma zaplatí, zatím neodhadl. Podle ředitele ŘSD Alfréda Brunclíka už v současné době není běžné, že se dálnice musí opravovat po tak krátké době zprovoznění. „Úseky jsem osobně projel a závady jsou skutečně výrazné. Zhotovitel je povinen dát vše do pořádku v rámci záruční doby. Veškeré další škody nebo dopravní problémy jdou k jeho tíži,“ řekl Brunclík.
Úsek mezi Ostravou a Bohumínem patří k nejdražším v Česku. Kilometr dálnice (se všemi souvisejícími stavbami) stál miliardu korun. Zatím poslední zprovozněnou částí dálnice je od května úsek mezi Ostravou a Bílovcem na Novojičínsku. V listopadu bude dokončen úsek mezi Lipníkemnad Bečvou a Bělotínem. O rok později by měli řidiči jezdit i po dálnici mezi Bělotínem, Hladkými Životicemi a Bílovcem.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko