13.11.2008 - JIŘÍ ŠŤASTNÝ - Titulní strana - str. 01

Kamiony v pátek odpoledne nesmějí jezdit, řekla vláda

 

Praha - Zakázat kamionům jízdu v pátek? Po dlouhých tahanicích padlo rozhodnutí.
Ministři Topolánkovy vlády se shodli, že těžké nákladní vozy nepustí na cesty v pátek od 15 do 18 hodin. Zákaz by měl platit po celý rok a na všech silnicích.
Dosud páteční omezení platilo jen o prázdninách od 17 do 21 hodin a vztahovalo se jen na dálnice a silnice první třídy. „Návrh nyní pošleme do parlamentu,“ řekl místopředseda vlády Jiří Čunek. Pokud poslanci změnu schválí, kamiony těžší než 7,5 tuny by nesměly vyjet ani v neděli. A to od 0.00 do
22.00. S rozhodnutím vlády zásadně nesouhlasí autodopravci.
Pokračování na str. A2

Vláda: Kamiony nesmějí jezdit v pátek odpoledne
Pokračování ze str. 1
„Ten návrh prostě nemůže projít. Neuvěřitelně by poškodil velké podniky, ale i celé průmyslové zóny, které by byly okamžitě znevýhodněny proti konkurenci,“ řekl například mluvčí sdružení autodopravců Česmad Martin Felix.
Včerejší rozhodnutí je kompromisem mezi požadavky šéfa zelených Martina Bursíka, který žádal výraznější omezení páteční kamionové dopravy, a autodopravci, kteří tvrdí, že přijdou o miliardy. O omezení dopravy vláda jednala už v září. Jedním z důvodů, proč se tenkrát nedohodla, byl systém vydávání výjimek umožňujících zákaz ignorovat.
Původní varianta ministerstva dopravy počítala s dvaceti šesti výjimkami. Nakonec zvítězil Martin Bursík, kterému se tento počet zdál příliš vysoký. „Půjde například o zemědělskou sezonní přepravu či zboží podléhající rychlé zkáze. Toto zboží však musí zabírat aspoň dvě třetiny nákladového prostoru,“ uvedl Bursík. Odpadne například možnost, že kamiony budou moci vyjet na silnici, pokud povezou náklad pro zajištění nepřetržité výroby.
Bursíkův návrh také počítá s tím, že výjimky bude udělovat krajský úřad, popřípadě ministerstvo dopravy, a měly by stát od 700 korun do 90 tisíc korun.
Zdroj MF DNES upřesnil, že vláda sice tento návrh schválila, zároveň však pověřila ministra dopravy Aleše Řebíčka, aby systém výjimek ještě dojednal v Evropské unii a teprve pak ho předložil poslancům.