13.11.2008 - MILAN LIBIGER - Východní Morava - str. 02

Ještě neví, z čeho zaplatí R49

 

Ředitelství silnic a dálnic a ministerstvo dopravy nemají peníze na dokončení rychlostní cesty

Zlínský kraj - Financování nové silnice R49 z Hulína do Fryštáku stojí na vodě. Na akci za téměř sedm miliard korun je zatím zajištěna jen asi pětina částky. Zbytek budou investoři teprve hledat.
Situace je taková, že Ředitelství silnic a dálnic ČR spoléhá, že miliardy sežene ministerstvo dopravy. A to zase věří, že peníze získá ze státní kasy. Zjednodušeně se dá ale říci, že financování důležité rychlostní komunikace zatím stojí na „dobrém slově“.
„Komunikaci R49 chceme postavit co nejdříve. Rádi bychom byli, aby byla dokončena v roce 2011. Počítáme ale také s jistou časovou rezervou,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
Rok 2011 prezentuje i ředitelství silnic a dálnic jako oficiální termín dokončení. V harmonogramu výstavby dopravní infrastruktury je ale uveden rok 2004. Z tohoto materiálu ministerstva dopravy také vyplývá, že na silnici R49 je zatím vyčleněna jen zhruba miliarda korun. Celkové náklady se přitom mohou vyšplhat k hranici sedmi miliard.
„Zajímalo by mě, kde chtějí zbývající peníze sehnat. Na tuto otázku mi ještě nikdo nedal kloudnou odpověď,“ uvedl Miroslav Mach z Unie pro řeku Moravu.
Mluvčí ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková uvedla, že finance na letošní a příští rok jsou zajištěny. Provede se za ně sejmutí ornice, archeologický výzkum či kácení stromů. O zbývající sumě ale mluví jen v obecné rovině.
„Globálně se dá říci, že ministerstvo dopravy nám přislíbilo, že peníze budou,“ řekla Vápeníková.
Skutečnost, že ve fondu dopravní infrastruktury na rychlostní silnici všechny peníze zatím nejsou, se podle ní může změnit. Rozpočtová opatření totiž nejsou neměnná. „Je to živý organismus,“ uvedla.
Podobně situaci komentoval i mluvčí ministerstva dopravy. „V tuto chvíli nelze přesně říci, kolik peněz budeme mít na tuto akci v roce 2011. Věřím však, že se je podaří najít,“ uvedl Hanzelka. Řekl také, že silnice R49 je jednou z priorit ministerstva. Dodal však, že podobných je více. Měst, která čekají na přivedení dálnice, je totiž v České republice celá řada.
Pozitivně situaci vnímají politici ve Zlínském kraji. Bývalý hejtman Libor Lukáš opakovaně prohlásil, že není důvod k obavám. „Podstatné je stanovisko ministra dopravy,“ řekl Lukáš.

O autorovi| MILAN LIBIGER, s přispěním Karla Tomana, ml.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava