13.09.2008 - TOMÁŠ KUČERA - Kraj Hradecký - str. 01

Spor o pozemky pod dálnicí asi spěje ke konci

 

Hradec Králové - Stát se po roce vrátil k původní variantě majetkového vypořádání s farmářkou Ludmilou Havránkovou, které patří pozemky v trase plánované dálnice D11 na okraji Hradce Králové. Místo vyvlastnění se chce s farmářkou dohodnout. Obrat nastal ve chvíli, kdy o prázdninách převzalo místo ministerstva dopravy roli vyjednavače ministerstvo zemědělství.
„Ministerstvo připravuje směnu pozemků za pozemky podle původní dohody,“ uvedl včera mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Původní dohoda z loňského září mezi Ředitelstvím silnic a dálnic a Ludmilou Havránkovou hovoří o tom, že jí stát vymění jejích 13 hektarů stavebních parcel za 247 hektarů zemědělské půdy na jiném místě. Vše se zadrhlo letos na jaře, kdy vláda původní návrh dohody neschválila. Ministerstvo dopravy pak Havránkové za pozemky nabídlo stejnou plochu polností a finanční kompenzaci. Farmářka nesouhlasila a začalo se mluvit o jejím vyvlastnění.
Patovou situaci se podařilo odblokovat koncem července, kdy královéhradecký hejtman Pavel Bradík zprostředkoval jednání všech stran sporu - ministerstev dopravy, zemědělství a farmářkou Havránkovou. Ministři dopravy a zemědělství mají do konce listopadu předložit návrh, jak problém s pozemky farmářky Havránkové vyřešit. Pokud se letos podaří spor vyřešit, dálnice do Hradce, která nyní končí šest kilometrů před krajským městem, by mohla být hotova koncem roku 2010.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)