15.07.2008 - (ku) - Kraj Hradecký - str. 01

Bradík chce vyvlastnění farmářky zvrátit

 

Hradec Králové - Krajský hejtman Pavel Bradík chce dostat k jednacímu stolu vedení ministerstva dopravy a rodinu Havránkových z královéhradeckých Plačic. Je to zřejmě poslední šance, jak předejít vyvlastnění polí Havránkových, které leží v cestě plánované dálnice D11. Ta nyní končí pět kilometrů před Hradcem Králové a jejímu dokončení brání nedořešený spor o pozemky.
„Impuls k tomu, abych se do toho vložil, byl žalostný výsledek vyjednávání státu s paní Havránkovou. Úředníci za čtrnáct let nedokázali s paní Havránkovou vyjednat podmínky tak, aby se mohlo pokračovat ve stavbě dálnice D11,“ řekl Bradík s tím, že by obě strany sporu mohly usednout k jednacímu stolu do deseti dnů.

Farmářka peníze nechce Spor už mohl být dávno vyřešen, kdyby letos na jaře vláda schválila původní návrh dohody mezi farmářkou a Ředitelstvím silnic a dálnic, že Havránkové vymění jejích 13 hektarů pozemků za 247 hektarů zemědělské půdy na jiném místě.
Stát však najednou obrátil a ministerstvo dopravy farmářce nabídlo za pozemky pro dálnici D11 stejně velkou plochu polností na jiném místě a finanční kompenzaci 45 milionů korun. S touto nabídkou však farmářka nesouhlasí a tak se stále hlasitěji mluví o vyvlastnění. „S tím, co mi vláda nabízí, nesouhlasím. Peníze nechci, chci jen hospodařit a k tomu potřebujeme půdu,“ řekla nedávno Havránková.
Pokračování na str. C2

Pokračování ze str. C1
„Jsem pouze zprostředkovatel jednání. Teď nikdo nedokáže říci, zda k nějakému kompromisu dojde. Myslím si, že vyvlastnění je poslední možnost a měli bychom se snažit vyčerpat všechny možnosti, aby k tomu nemuselo dojít. Paní Havránková mě přesvědčila, že pro ni nejsou prioritou peníze, ale pole, na kterých by mohla dál hospodařit,“ řekl Bradík.
Podle něj nemají obě strany stále vyjasněna stanoviska a plánovaná schůzka by to mohla změnit. „Dalšímu jednání se nebráníme,“ řekl právní zástupce rodiny Havránkových Pavel Černohous.
„Vyvlastnění je nejzazší možnost, bude se to ještě řešit,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Ministři dopravy a zemědělství mají do konce listopadu předložit návrh, jak celou věc s pozemky farmářky Havránkové vyřešit.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)

 

 

15.07.2008 - Vladimír Bílek - Kraj Hradecký - str. 02

Spor o dálnici je precedens

 

* K věci

Spor státu s farmářkou Havránkovou se dostal už poněkolikáté do zajímavé polohy.
Místní politici z ODS se snaží přesvědčit své kolegy výše postavené, aby už konečně dali farmářce, co chce, a umožnili tak pokračovat ve výstavbě dálnice. Ale pořád se to nedaří. Dohoda už byla jednou na spadnutí, ale šéf resortu dopravy ji odmítl. V čem je vlastně problém? O peníze zjevně nejde, protože vláda jim dává přednost před směnou za pozemky. Ale ani ty nemohou být komplikací, protože Pozemkový fond disponuje několika stovkami tisíc hektarů půdy, většinu z nich pronajímá a každý rok určitou část prodá. Stát se s největší pravděpodobností bojí toho, že zisk pozemků by mohl být precedens pro přípravu výstavby dalších úseků dálnic a rychlostních silnic. Výběr a směna pozemků by při počtu tolika vlastníků mohly způsobit kolaps veškerých termínů. Brzké dokončení hradecké dálnice se proto rozhodli obětovat.

Foto popis|

O autorovi| Vladimír Bílek, vedoucí redaktor

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)