15.10.2008 - DAREK ŠTALMACH - Kraj Moravskoslezský - str. 04

Petici podepsaly tisíce lidí

 

Třinec - Téměř osm tisíc lidí podepsalo petici, vyzývající vládu k urychlenému řešení dopravní situace na Třinecku.
Město i vesnice v jeho okolí trpí stále vyšším provozem na silnici I/11, která je hlavním tahem na Slovensko. Dlouhé kolony automobilů patří k tradičnímu obrazu této silnice a situace se nezlepší do okamžiku, kdy bude zahájen provoz na modernizovaných trasách.
„V naší petici požadujeme urychlené řešení situace na silnicích I/11 a I/68 a dodržení přislíbených termínů realizace výstavby těchto silničních tahů,“ řekl předseda petičního výboru Adolf Bolek. „Jde nám hlavně o to, aby vláda splnila své usnesení, ve kterém se zavázala tyto silnice dostavět do roku 2013,“ dodal Adolf Bolek s tím, že se současná situace po spuštění výroby v automobilce Hyundai ještě zhorší.
Obavy lidí žijících v Třinci vzbudily nedávno zveřejněné plány ministerstva dopravy, z nichž vyplývalo, že se výstavba silnice I/11 může posunout o dva roky a namísto v roce 2013 by mohla být hotova až v roce 2015.

Peníze na výstavbu prý budou Peticí, kterou minulý týden členové petičního výboru odevzdali na Úřadu vlády České republiky, se budou zabývat činovníci ministerstva dopravy. „Třinecká petice na náš úřad dorazila šestého října a hned o den později byla Odborem pro styk s veřejností odeslána sekretariátu ministra dopravy k přímému vyřízení,“ řekla Jana Bartošová, tisková mluvčí vlády. Podle vyjádření zástupců Ředitelství silnic a dálnic, kteří mají výstavbu nové silnice I/11 na starosti, je zatím na výstavbu peněz dost. Podle Věry Palkovské, starostky Třince, spočívá největší současný problém ve výkupech pozemků, kde město i stát stále jedná s některými vlastníky, kteří nechtějí prodat. „Pokud se podaří vyřešit problémy s pozemky, máme přislíbeno, že peníze na výstavbu silnice budou,“ řekla starostka Třince Věra Palkovská.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko