16.07.2008 - (buš) - Střední Čechy - str. 03

Nikdo neví, kudy dálnice na jih Čech povede

 

Střední Čechy - Až po roce 2012 spojí nejspíš dálnice D3 jih Čech s Prahou. Problémy, které brání tomu, aby to bylo dříve, jsou přitom ve středních Čechách. Silnice, s níž už Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ve svých dlouhodobých plánech počítá, nemá dosud přesně stanovenou trasu.
Povede dálnice přes Voračice, Václavice a Jílové? K takové variantě se přiklonil v minulosti Středočeský kraj i ŘSD. Ale i přesto jsou práce pozastaveny. Například proto, že se některým starostům nelíbí, že by dálnice vedla přes Posázaví. „Přestože byl schválen územní plán, který odsouhlasil kraj, ministerstvo životního prostředí stavbu pozastavilo,“ řekla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Neničte Posázaví, žádají zdejší starostové Loni v prosinci se otevřel zatím poslední úsek D3 u Mezna, těsně u Středočeského kraje. Dál práce pokračují pouze směrem na jih. „Tam je to bez problémů,“ potvrdila Vápeníková. „Jde nám především o přírodu Neveklovska, které je turisticky vyhledávaným cílem,“ vysvětloval při otevírání posledního úseku starosta obce Tisem Miroslav Hruška, který zastupuje i zájmové sdružení Klid. To nesouhlasí, aby trasa vedla Posázavím. Hruška spolu s dalšími pěti starosty sousedních obcí dokonce schválil loni na svém území stavební uzávěru pro liniové stavby, tedy pro stavbu dálnic.
Na jejich podnět vytvořilo ministerstvo dopravy specializovanou komisi, která vyhodnotí variantní řešení trasy D3 ve středních Čechách.
„Starostové se přiklánějí k variantě, která počítala s rozšířením stávající silnice I/3, ale tady se musí řešit další komplikace, například blízká zástavba,“ dodala Vápeníková. Kdy bude dálnice hotová, tak podle ní není vůbec jasné.
Někteří starostové by přitom potřebovali, aby už dálnice na jih Čech stála. „Denně přes nás projede více než dvacet tisíc aut, a to nemluvím o pátku a víkendu, zvlášť o prázdninách. Už několik let bojujeme o obchvat, ale kvůli plánované dálnici se stavět asi nebude,“ řekl starosta Olbramovic na Benešovsku Pavel Pohůnek. To není tak jisté. ŘSD totiž přeložku silnice v roce 2009 plánuje.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)