16.10.2008 - TOMÁŠ KUČERA - Kraj Pardubický - str. 01

Spor skončil, dálnice D11 jde dál

 

Hradec Králové - Patnáct let trvalo státu, než se dohodl s farmářkou Ludmilou Havránkovou z Hradce Králové - Plačic na výměně pozemků. Jejích asi 10 hektarů polí vedených jako stavební parcely leží na trase plánované dálnice od Prahy. Spor o parcely výstavbu autostrády na řadu let zablokoval.
Vláda včera vyhověla farmářce a schválila variantu výměny pozemků. Za 10,6 hektaru stavebních parcel dá Havránkové 253 hektarů zemědělské půdy na jiném místě. Tím se odblokovala další výstavba dálnice kolem Hradce Králové směrem na sever Královéhradeckého kraje.
„Výsledkem dnešního kroku vlády je možnost dokončení dálnice do Hradce do konce roku 2010. Dostavba dálnice, která je pro Východočechy klíčová, přispěje k zlepšení složité dopravní situace v celém regionu,“ uvedl včera ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Rozhodnutí vlády včera přivítala Ludmila Havránková.
„Jsem nesmírně ráda. Doufám, že pro mě léta nejistoty definitivně skončila a budu moci zase klidně žít a hospodařit. Nechci peníze, jak mi nabízeli, chci jen náhradní pozemky, na kterých bych mohla hospodařit,“ uvedla Havránková, která pochází ze starého statkářského rodu. Léta prý žila ve strachu, neboť ji stát opakovaně zastrašoval vyvlastněním. Spor už přitom mohl být vyřešen před několika měsíci. Vloni v září se na směně v rozsahu, kterou včera schválila vláda, dohodla farmářka s Ředitelstvím silnic a dálnic.
Pokračování na str. C2

Vláda vyhověla farmářce Havránkové a schválila výměnu jejích parcel za půdu
Pokračování ze str. C1

Tehdy se zdálo, že směně pozemků už nic v cestě nestojí. Obrat nastal poté, co vláda letos na jaře návrh zářijové dohody mezi farmářkou a silničáři neschválila. Ministerstvo dopravy tehdy Havránkové za pozemky nabídlo stejnou plochu polností a finanční kompenzaci, protože jí prý ze zákona nemohlo vyhovět. Havránková s novým návrhem nesouhlasila a vypadalo to, že ji stát začne vyvlastňovat.

Stát se vrátil k původní dohodě Statkářka ani poté na novou variantu vypořádání nepřistoupila a nyní se stát opět vrátil k variantě směny, na kterou vloni v září kývla. Problému se ujalo ministerstvo zemědělství. Státní úředníci v uplynulých patnácti letech opakovaně tvrdili, že dostavbu dálnice blokuje Havránková. Jak to skutečně bylo?
Chceme-li se dopátrat odpovědi, proč se spor o pozemky vlekl tak dlouho a kdo blokoval dohodu, musíme se vrátit do roku 1992, kdy rodiče Havránkové na okraji krajského města restituovali asi pětašedesát hektarů zemědělské půdy. Už tehdy Havránkovi žádali státní úřady, aby jim umožnily pozemky, které měla pohltit budoucí dálnice, vyměnit za jiné. „Ignorovali nás. Když jsem to pak nechtěla prodat, hrozili mi vyvlastněním,“ řekla nedávno Havránková.
V roce 1993 vláda rozhodla, že dálnice D11 je prioritní stavbou ve veřejném zájmu, a pokud majitelé pozemků nebudou s prodejem půdy pro její stavbu souhlasit, bude možno je vyvlastnit. Následovaly další stohy dopisů a řada jednání, ale opět bez výsledku. Asi před sedmi lety se farmářka obrátila na ekologické aktivisty, kteří byli proti výstavbě dálnice v navrhované trase. Těm pak za symbolickou korunu prodala pruh půdy, takže místo jednoho majitele k vyvlastnění pozemků jich měli silničáři jednasedmdesát. Asi před pěti lety se do záležitosti s pozemky vložilo Ředitelství silnic a dálnic. O směně pozemků mezi Ludmilou Havránkovou a Ředitelstvím silnic a dálnic se začalo konkrétněji jednat až na přelomu roku 2004 a 2005. Stát nakonec našel vhodné pozemky ke směně, a to až třicet kilometrů od farmy Havránkové.
Ludmila Havránková pochází ze staré selského rodu. Statek jejích rodičů patřil za první republiky k vzorovým, dokonce ho navštívil prezident Masaryk. V padesátých letech však komunisté statek vyvlastnili a rodinu z něj vyhnali. Otec Ludmily Havránkové skončil v komunistickém žaláři.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

 

16.10.2008 - Vladimír Bílek - Kraj Hradecký - str. 02

Dálnice poskočila. Před volbami

 

* K věci

Vláda se po 15 letech handrkování konečně dohodla s farmářkou, která za pozemky pod dálnicí nechtěla peníze, ale zemědělskou půdu, na níž by mohla hospodařit jako dřív. Dálnice, která končila šest kilometrů před Hradcem Králové, se ke krajskému městu konečně přiblíží. Rozhodnutí vlády by mohlo ve volbách významně pomoci hejtmanovi z ODS, který před několika měsíci zprostředkoval schůzku ministrů dopravy a zemědělství s farmářkou. Nyní jde o to, aby dálnice po volbách neskončila pár kilometrů za Hradcem a nečekala na další předvolební skok za čtyři roky.