16.10.2008 - (ČTK, dp) - Kraj Pardubický - str. 02

Ministerstvo: Stop pro silnici R43

 

Brno, Svitavy - Odpůrci plánované stavby silnice R43, která má spojit Brno se Svitavskem, zaznamenali nečekaný úspěch.
Ministerstvo životního prostředí rozhodlo, že Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bude muset přepracovat dokumenty nutné k posouzení vlivů stavby mezi Svitávkou - Starým Městem na životní prostředí.
Ministerstvo dalo za pravdu kritikům, kteří si stěžovali, že státní organizace prosazuje pouze jedinou trasu a vůbec se nezabývá jinou variantou vedení silnice. To nyní musí Ředitelství silnic a dálnic napravit.
„Zatím nelze odhadnout, zda se zahájení výstavby silnice opozdí o měsíce či roky,“ řekla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.
R43 je jedním z nejkonfliktnějších silničních projektů na jihu Moravy. Zatímco ale o jejím vedení severní částí regionu, tedy právě v úseku Svitávka - Staré Město, nejsou pochybnosti, pře se vedou o jižní trase v okolí Brna.

Děti Země: Škoda peněz
Podle Miroslava Patrika z Dětí Země se příprava projektové dokumentace opozdí minimálně o rok. „Zpracovatelská firma HBH Projekt ignorovala závěry zjišťovacího řízení, když vedle oficiální trasy do Starého Města u Moravské Třebové nevyhodnotila také alternativní variantu do Svitav, kam vede současná silnice I/43. Plánovaná R43 ale vede více než deset kilometrů na východ kolem Starého Města,“ řekl Partik.
Podle Patrika tak byl porušen jeden ze základních principů procesu hodnocení vlivů staveb na životní prostředí, kterým je za účasti veřejnosti posoudit různé varianty staveb a vybrat tu nejvhodnější. „Výstavbu R43 do Svitav přitom vláda schválila již v roce 1999. ŘSD tak za veřejné peníze dělá chyby, které teď opět za veřejné peníze bude minimálně rok opravovat,“ dodal Patrik.
Stejné výhrady měl i Zdeněk Odstrčil ze sdružení Za zachování krajinného rázu Petrůvky a okolí. „Měly by se hledat způsoby, jak najít jinou variantu, jenže ve skutečnosti se hledají důvody, proč to udělat nejde,“ uvedl Odstrčil.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj