Nový úsek silnice I/14 přinese odlehčení dopravy

Liberec - Odlehčení dopravy nejen v centru, ale i okrajových částech města by mělo přinést otevření nového úseku rychlostní komunikace I/14, který vede ze Zeleného údolí k sídlišti Kunratická.

Autor:
Pavlína Stránská


16.7.2008 4:18 aktualizováno 18.7.2008 7:29a

 

Po nové silnici mezi Zeleným údolím, Vratislavicemi nad Nisou a Kunraticemi se první motoristé projedou 16. července.

Autor: Deník/Petr Šimr

Liberec se totiž potýká především s velkým množstvím tranzitní dopravy. Alespoň podle slov vedoucího odboru dopravy libereckého magistrátu Pavla Rychetského. Hlavní obchvat vede směrem od Turnova na Děčín. Ten využívají především řidiči, kteří Libercem jen projíždějí.

„Obchvaty ale slouží i Liberečanům. Již dnes se řidičům, kteří chtějí jet například z Pavlovic do Vratislavic, vyplatí jízda po obchvatu. Z Letné ulice najedou na silnici I/35, a když u Baumaxu sjedou na silnici I/14, kde je nejvyšší povolená rychlost 90 kilometrů, jsou tam za chvíli,“ uvedl již dříve pro Deník Pavel Rychetský. Jak dále připomněl, díky dobudování úseku na Kunratickou se městu uleví i při zimním náporu turistů, kteří přes Liberec pokračují dále.

U sjezdu se tvořily dlouhé kolony

Ovšem právě sjezd na Vratislavice, respektive na Zelené údolí, trápil do dnešního dne obyvatele přilehlých čtvrtí.

„Když chci z rychlostní silnice sjet domů, tak zejména v dopravní špičce je to téměř nadlidský výkon. Často strávím ve frontě aut, která se táhne až do odbočovacího pruhu na rychlostní silnici, i patnáct minut,“ postěžoval si Jan Veselý, který bydlí na rochlickém sídlišti. Kromě toho se mu zdá křižovatka na sjezdu velmi nepřehledná. Směrem od Vratislavic se totiž táhne dlouhá zatáčka, do které není při výjezdu ze sjezdu vidět.

Přetíženost křižovatky a s ní související kolony čekajících aut by měly podle komunikačního inženýra libereckého dopravního inspektorátu Vlastimila Malého odpadnout právě díky otevření nového úseku rychlostní komunikace.

„O situaci na křižovatce víme, jsme však přesvědčeni, že byla způsobena právě vzhledem k výstavbě rychlostní silnice na Kunratickou. Řidiči totiž neměli jinou možnost, než sjet ze silnice právě v těchto místech. Křižovatce by se podle nás mělo od dnešního dne ulevit, mnoho aut totiž bude po silnici pokračovat dále,“ vysvětlil Vlastimil Malý. Kromě toho dodal, že po čase zhodnotí pokračující stav a podle toho pak případně bude místní situaci dopravní inspektorát řešit.

„Po otevření nové silnice budeme monitorovat i dopravní situaci na sjezdu na Rýnovice. Preventivně jsme ve spolupráci s Krajskou správou silnic vykáceli nálety, které silnici lemovaly,“ dodal Vlastimil Malý z dopravního inspektorátu.