16.09.2008 - ROMAN HELCL - Střední Morava - str. 01

Dálnice není. Tak jdu pěšky

 

Bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský prohrál sázku, že dálnice D47 vznikne v termínu

Lipník nad Bečvou - Ne autem, jak to u silnic bývá, ale pěšky se vydal včera bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský po dálnici D47. Za vše může jeho čtyři roky stará sázka. V té tvrdil, že pokud se dálnice nepostaví v termínu, projde celý úsek po svých.
Včera v deset hodin dopoledne si tak musel obout v Lipníku nad Bečvou pohorky a vyrazil na túru podél nedostavěné autostrády až k polským hranicím. Původně měla stát celá dálnice do konce tohoto roku. Ve skutečnosti se však letos, 25. listopadu, otevře pouze úsek od Lipníku nad Bečvou po Bělotín na Přerovsku. Na konci roku 2009 by motoristé měli jezdit i mezi Bělotínem a Bílovcem a autostráda se tak od Ostravy napojí na zbývající dálniční síť v zemi. Pak změní název z D47 na D1.
„Osmdesát kilometrů, které půjdu, jsem si rozdělil na několik etap. Vyjdu z Lipníku, denně zvládnu zhruba dvacet kilometrů a ve čtvrtek skončím u státních hranic,“ řekl na startu Šimonovský, který dnes ráno vyrazí z Bělotína do Hladkých Životic. Před léty, ještě ve funkci šéfa dopravy, se vsadil s poslancem Radimem Chytkou, že autostráda vedoucí z Lipníku nad Bečvou přes Novojičínsko, Ostravu a Bohumín k českopolským hranicím bude postavena do konce roku 2008. Kdo prohraje, měl celou trasu projít pěšky.
Pokračování na straně C4

Pokračování ze strany C1
Z dálničního zpoždění však Šimonovský neviní své ministerstvo. Průtahy prý způsobilo více institucí, například ministerstvo životního prostředí uložením posouzení dálničního vlivu na brouka páchníka a žábu kuňku. „Ale boje jsou už zapomenuty,“ dodává poslanec, který se prý těší na zajímavé mosty, přechody pro zvířata i tunely na trase stavby. „Mám naplánovánu řadu setkání se staviteli i komunálními politiky. Většina stavebních prací na dálnici je již před dokončením, některé úseky dokonce v provozu, tak svoji cestu beru jako inspekční a poznávací. Už se velmi těším,“ doplnil.
Vítěz sázky Chytka se chystal Šimonovského odstartovat, pak ho stupněmi vítězů i přivítat v cíli. Jenže příliš nepochodil. „Asi to pojme jako předvolební lidoveckou akci. Jen mi řekl, že pošle pozvánku,“ poznamenal Chytka.
Vyhraná sázka ho prý těší, ačkoliv by samozřejmě přivítal, kdyby uspěl Šimonovský a dálnice byla průjezdná už na konci letošního roku. „Větší část ale bude volná příští rok, to ještě jde. Kdyby všechny stavby v kraji měly rok zpoždění, bylo by dobře,“ konstatoval Chytka. Jediný úsek dálnice D47 z Lipníka na Ostravu, na který budou moci řidiči ještě letos najet, se otevře 25. listopadu v Lipníku a skončí v Bělotíně.
V těchto dnech se už na místě objevuje první ze dvou vrstev asfaltu. Už na první pohled překvapí dokončovaný úsek svou šířkou. „Je to první dálnice v České republice, která se prvoplánově staví jako šestiproudová,“ říká mluvčí ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. U ostatních se podle ní pátý a šestý pruh vždy přistavovaly dodatečně. „Je to tím, že se v místě napojí i dálnice D1 z Vyškova a Přerova,“ dodává. Tím však výčet technických vymožeností na dálnici mezi Lipníkem nad Bečvou a Bělotínem nekončí. Jednou z nich je i digitální systém SOS. Z ostatních dálnic známé oranžové hlásiče jsou zde spojeny optickými kabely. Novinkou je také pětice kamer připojených na internet. „Řidiči se tak před cestou budou moci podívat, jak to v místech, kudy pojedou, vypadá,“ říká manažer projektu Aleš Novák z firmy Skanska.

* Harmonogram Šimonovský na D 47 úterý Bělotín–Hladké Životice, 18 km (po stavbě) 8.00 zahájení, 18.00 Setkání se zástupci Sdružením pro rozvoj Moravskoslezského kraje středa Hladké Životice-Bílovec–Ostrava Rudná, 23 km (po staré cestě) 9.00 Zahájení pochodu, setkání se stavbyvedoucím čtvrtek Ostrava Rudná-Hrušov–státní hranice, 24 km 9.00 zahájení, 15.30 ukončení pochodu u polských hranic

 

16.09.2008 - David Štverka - Střední Morava - str. 02

Auta stojí, exministr šlape

 

* K věci

Jsou to tři roky, co nám do redakce přišel dopis ministra dopravy Milana Šimonovského, v němž se rozčiloval nad článkem k dálnici D47. Stavební práce na silnici začaly nabírat na zpoždění a my v textu připomněli tehdy rok starou sázku Šimonovského, v níž se zavázal, že pokud nevznikne dálnice v termínu, projde její trasu až k polským hranicím pěšky. Panu ministru se naše připomenutí nelíbilo. A vida – uteklo pár měsíců a dnes už bývalý ministr Šimonovský si včera nazul pohorky a vyrazil. K polským hranicím. Jakže to je s tím říkáním hop, dokud nepřeskočíš?