17.07.2008 - (ČTK, lib) - Kraj Liberecký - str. 01

CESTOVÁNÍ Jízda bude ještě rychlejší

 

Liberec a Jablonec spojí nová silnice

Liberec, Jablonec nad Nisou - Do tří let by měla Liberec a sousední Jablonec nad Nisou propojit moderní silnice. Při příležitosti včerejšího otevření první části této vozovky na okraji Liberce (na snímku) to řekl Josef Jeníček z Ředitelství silnic a dálnic v Liberci. Zatímco první část komunikace od průtahu Libercem za sídliště Kunratická je čtyřproudá, dál už půjdou jen pruhy dva, pouze ve stoupáních bude jeden navíc.
Pokračování na straně C2

Liberec a Jablonec spojí nová silnice
Nová vozovka, o které se mluví již skoro dvacet let, přijde na 550 milionů korun. Hotová by měla být v roce 2011

Pokračování ze strany C1
Práce na další etapě by měly začít příští rok, dokončení silnice přijde na 550 milionů korun.
Plány na rychlostní spojení Liberce a Jablonce existují už řadu let, první studie vznikla v roce 1990, stavba ale začala až o dvanáct let později, protože na náročný projekt nebyly peníze. Zatím je hotovo pět kilometrů silnice a dokončit zbývá zhruba stejně dlouhý úsek do Jablonce. Silnice se napojuje na průtah Libercem a přes Zelené Údolí vede na Kunratickou, kde se v nové kruhové křižovatce napojuje na silnici třetí třídy do Jablonce nad Nisou.
Stavba už stála více než jednu a půl miliardy korun.
Zejména pro Liberec je dokončení další etapy dobrou zprávou. „Věříme, že odlehčí přeplněnému centru města,“ řekl novinářům primátor Jiří Kittner.
Město to podle něho pozná hlavně v zimním období, kdy se v Krkonoších a Jizerských horách střídají o víkendech turnusy, a stovky automobilů v minulosti pravidelně blokovaly křižovatky na průjezdu městem. Nyní je nová silnice odvede mimo zástavbu. Podobně by se mělo odlehčit i liberecké čtvrti Vratislavice, kudy mezinárodní silnice prochází. Podle policie by otevření úseku mělo také přispět k nižší nehodovosti ve městě.
Nová silnice do Jablonce ale není jedinou investicí, kterou Ředitelství silnic a dálnic v Libereckém kraji chystá. Už v březnu příštího roku by měly začít práce na přeložce silnice I/13, která zrychlí spojení do Frýdlantského výběžku. Dopravu, která dnes prochází zástavbou, odvede mimo město. Více než čtyřkilometrová silnice bude napojena na rychlostní silnici I/35 za Stráží nad Nisou a na původní silnici I/13 se napojí za Krásnou Studánkou, její výstavba přijde na 650 milionů korun.
O měsíc později by se měla začít stavět také nová silnice z Bílého Kostela do Hrádku nad Nisou, která dokončí rychlostní spojení od státní hranice směrem na Liberec. Zhruba 7,6 kilometru dlouhá silnice povede mimo zastavěné území a její výstavba přijde na téměř 1,3 miliardy korun.