17.10.2008 - (ill) - Zlínsko - str. 12

Lidé se brání výstavbě některých nových silnic

 

Některé důležité silnice, které by měly v budoucnu pomoci regionu zlepšit dopravní situaci, jsou už delší dobu předmětem sporů. Většinou mezi obyvateli lokality, přes kterou je trasa cesty navržena, a zástupci města či kraje.
To platí například pro komunikaci, o níž se uvažuje ve zlínské části Příluky. A také pro rychlostní silnici R49 z Hulína ke slovenské hranici, zejména o její východní části.
První případ řeší zlínská radnice. Ta už dostala od lidí petici s několika stovkami podpisů. Obyvatelé Příluk a blízkého okolí odmítají, aby kolem jejich domů vedla dálnice. Obešli by se bez jakékoliv nové cesty.
„Máme množství námitek od obyvatel z částí Zlína Nivy, Zálešná, Podvesná, Obeciny, Lužkovice, Želechovice, Příluky,“ potvrdil náměstek zlínské primátorky Miroslav Šenkýř.
Radnice v současné době řeší změnu územního plánu, jejímž účelem je vymezit plochu, ve které by trasa uvažované komunikace mohla vést. Jasno by mělo být v horizontu měsíců. „Věříme, že nakonec zvítězí zdravý rozum,“ řekl Josef Novák ze Sdružení za zdravé Příluky.
Obyvatelé východní části města mají strach, že pokud by se nová cesta postavila, otravoval by je hluk a smog z tisíců projíždějících aut.
Podobné obavy mají lidé z části Vizovic a některých okolních vesnic v souvislosti s plánovanou rychlostní silnicí R49. Proto požadují, aby cesta vedla tunelem či mimo zastavěné části. Pak by podle nich méně poškodila zdejší zachovalou přírodu.
„Napojení Zlína na dálnici nezpochybňujeme, vadí nám další část cesty. Ta by měla být navržená tak, aby nám uškodila co nejméně,“ je přesvědčen Karel Vondráček z Občanského sdružení Vizovické vrchy.
Stavba sedmnácti kilometrů čtyřproudé rychlostní silnice R49 za šest a půl miliardy korun začala oficiálně před pár dny nedaleko Zahnašovic na Holešovsku. Až se postaví, bude sloužit také jako dálniční přivaděč. Ekonomové předpovídají, že tím Zlínský kraj získá potřebnou dopravní infrastrukturu a zároveň impulz k hospodářskému růstu.
Hejtman Libor Lukáš proto řekl, že odklad dokončení stavby nepřipustí. „Zlín nutně potřebuje nové napojení na dálnici. To je naprosto nezbytné,“ prohlásil opakovaně zlínský krajský radní Petr Hradecký, který má dopravu ve své kompetenci.

***