18.07.2008 - (ku) - Kraj Hradecký - str. 01

Stošedesátkou do Poděbrad? Možná už za rok

 

Hradec Králové - Automobilová doprava by mohla být v blízké době bezkonkurenčně nejrychlejším způsobem, jak se dostat z Hradce Králové do Poděbrad, a to bez porušení dopravních předpisů. Podle úvah ministerstva dopravy by totiž tento úsek dálnice D11 měl patřit mezi ty, které budou zařazeny do sítě rychlostních komunikací, na kterých by mohla být povolena maximální rychlost 160 kilometrů v hodině.
„O zvýšení rychlosti bude rozhodovat například intenzita dopravy, vzdálenost křižovatek, šířka jízdních pruhů, sklon vozovky, kvalita povrchu, ale i počet nehod. Dálnice D11 mezi Poděbrady a Hradcem připadá v úvahu. Stošedesátka by neplatila za mokra a řešíme, zda na vybraných dálnicích generálně zavést tuto rychlost a omezovat rychlost na 130 kilometrů v hodině dopravními značkami,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
Návrh na zvýšení maximální povolené rychlosti musí projít parlamentem. „Pokud se změnu zákona o silničním provozu podaří protlačit, změny rychlosti na vybraných dálnicích začnou platit od 1. ledna 2009,“ uvedl Hanzelka.

Dálnice do Hradce je bezpečná Z hlediska dopravních nehod patří dálnice D11 k nejbezpečnějším silnicím v Královéhradeckém kraji. „Dosud jsme na tomto úseku nezaznamenali žádnou vážnou dopravní nehodu. Často jde o nehody způsobené usnutím řidiče za jízdy,“ uvedl zástupce vedoucího oddělení dopravní policie v Pravech Pavel Hajduch.
Tento týden nedaleko Chlumce nad Cidlinou usnul za volantem dvaačtyřicetiletý řidič vozidla Renault Scenic s přívěsem. Přejel do levého jízdního pruhu a bočně narazil do středových svodidel. Nehoda se obešla bez zranění. Více čtěte na str. D3

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)