19.11.2008 - (sta) - Kraj Moravskoslezský - str. 01

Stavba obchvatu Frýdku se blíží

 

Frýdek-Místek - V polovině příštího roku by mohla začít výstavba obchvatu Frýdku-Místku, stavby, na kterou čeká prakticky všech šedesát tisíc obyvatel města.
„Chceme, aby na jaře mohlo Ředitelství silnic a dálnic požádat o stavební povolení,“ řekl náměstek primátorky Michal Pobucký. „V současnosti vykupujeme pozemky a když se vše podaří, tak jak by mělo, mohli bychom být na jaře hotovi,“ dodal náměstek.
Náměstek primátorky věří, že výstavbu obchvatu už nic nezastaví. Ve hře je sice ještě soudní spor s ekologickými aktivisty, ten ale nemá odkladný účinek. „Soudní jednání se může vléct několik let, ale na jeho výsledek nemusíme čekat, předběžné opatření, zakazující výstavbu bylo zrušeno,“ řekl Michal Pobucký.

Městu vadí oprava mostu Nutnost výstavby obchvatu se v posledních dnech projevuje v plné míře. Na jedné z nejdůležitějších komunikací v kraji, průtahu FrýdkemMístkem, se v současnosti opravuje most přes řeku Ostravici a desetitisíce automobilů, které tudy projíždějí, tvoří v centru města dlouhé kolony.
Obdobná situace nastává pokaždé, když na průtahu městem dojde k nehodě a kvůli stále hustšímu provozu i v době ranní a odpolední dopravní špičky.
Oprava mostu by měla být hotova do poloviny prosince, zkomplikovat ji ale mohou nepříznivé klimatické podmínky.
(Viz Kolony... str. C4)

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko

19.11.2008 - DAREK ŠTALMACH - Kraj Moravskoslezský - str. 04

Kolony budou ještě měsíc

 

ZPRÁVY Z MĚST KRAJE Frýdek-Místek, Třinec, Jablunkov, Frýdlant nad Ostravicí

Frýdek-Místek - Až do poloviny prosince budou muset obyvatelé Frýdku-Místku snášet zvýšený dopravní ruch i v okrajových částech města. Na vině je oprava mostu u víceúčelové sportovní haly, kvůli které byl průtah městem zúžen na dva pruhy. V místě, kde mohou automobily, kterých městem denně projede na čtyřicet tisíc, jet jen ve dvou pruzích v obou směrech, se vytváří kolony dlouhé i stovky metrů.
A řidiči, kteří se chtějí vyhnout čekání v koloně a znají město, odbočují již dříve a míří za svým cílem místními komunikacemi. Vidět to je hlavně u městského magistrátu, kde se na jindy celkem klidné křižovatce vytvářejí kolony.
„Zácpy jsou všude, je to strašné,“ komentuje dopravní situaci ve FrýdkuMístku náměstek primátorky Michal Pobucký. „Nemůžeme s tím ale nic dělat. Ředitelství silnic a dálnic nám oznámilo, že začne most spravovat, na naše námitky, aby se vše přesunulo na jaro, kdy budou lepší klimatické podmínky, nereagovali s tím, že vše stihnou ještě letos,“ dodal Michal Pobucký.
Oprava mostu se může, pokud se zhorší počasí, změnit v noční můru řidičů. Například pokládání asfaltového koberce vyžaduje příznivé povětrnostní podmínky a teploty nad pět stupňů Celsia. Pokud se asfalt pokládá při nižších teplotách, má nižší odolnost a dříve se drolí.
„Vedení ŘSD nám slíbilo, že vše stihne včas a tak nám nezbývá, než doufat, že to vyjde,“ dodal Michal Pobucký.
Velké problémy zatím nezaznamenali ani frýdecko-místečtí policisté. „Zatím je všechno v pohodě, vše zvládáme,“ říká mluvčí frýdeckomísteckých policistů Ivan Žurovec. „Dopravní policisté mají samozřejmě u místa zúžení zvýšený dohled a jsou připraveni v případě nutnosti okamžitě reagovat, ale zatím to nebylo nutné,“ doplnil mluvčí.
Obdobná situace se bude ve FrýdkuMístku opakovat vždy, když bude nutná oprava na hlavním průtahu městem až do doby, kdy bude zprovozněn dlouho připravovaný obchvat města. Začátek výstavby se ale podle zástupců radnice blíží, pokud půjde vše dobře, mělo by se začít stavět na jaře.
„Začali jsme s výkupy pozemků a vyvlastňováním těch, které jejich majitelé nechtějí prodat,“ prozradil poslední kroky města Michal Pobucký. „V prostoru prvních dvou etap výstavby nám zbývá vyvlastnit zhruba dvacet majitelů, ve třetí etapě pak stejný počet. S lidmi, kteří se dostanou do procesu vyvlastnění ale stále jednáme, a tak se jejich počet stále snižuje,“ dodal Michal Pobucký.