20.11.2008 - PETR ŠVEC - Praha - str. 03

Silničáři: Z Jižní spojky zmizí třetina aut

 

Jesenice - Dálniční okruh, který bude na jihu města za rok a půl otevřen, na sebe podle jeho tvůrců natáhne velkou část dopravy, která dnes dusí Jižní spojku, Barrandovský most a okolní městské ulice.

Čtyři kamiony z pěti „Po dokončení Pražského okruhu v jižní části Prahy v dubnu roku 2010 budou propojeny dvě nejfrekventovanější dálnice v zemi - plzeňská D5 s dálnicí D1 z Brna. Hlavním přínosem bude výrazné odlehčení nákladní i osobní dopravy na Jižní spojce stejně jako na posledních zhruba deseti kilometrech dálnice D1 od Říčan až ke Spořilovu,“ uvedl Alfred Brunclík, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic. Podle dopravních odborníků se očekává, že z kolon na Jižní spojce, která je dnes jedinou spojnicí mezi oběma dálnicemi, zmizí každé třetí až čtvrté osobní auto, a dokonce čtyři kamiony z pěti.
Co to znamená v celkových počtech? Že po vnitřním okruhu, jehož je Jižní spojka stejně jako Barrandovský most součástí, pojede denně asi o pětatřicet tisíc aut méně. A hlavně sjezdy a nájezdy na tuto šestiproudou silnici již nebudou tolik blokovat nepřekonatelné hradby nákladních aut postávajících v pravém jízdním pruhu.

Vyhnou se kolonám, semaforům a prudkému kopci Ulevit by se podle silničářů mělo i okolním ulicím, které jsou dnes zacpané vozidly, jejichž posádky se snaží kolony na vnitřním okruhu objet. Volněji dýchat by měl začít Braník, Krč, Spořilov, Kunratice, Barrandov, ale také středočeské obce. Zejména pak zahlcené Dolní Břežany, které jsou dnes vyhledávanou objížďkou mezi plzeňskou a brněnskou dálnicí.
Řidiči se díky okruhu vyhnou nejen kolonám, ale také chaotickému přejíždění z pruhu do pruhu na složité křižovatce v Hlubočepích za Barrandovským mostem a sedmi světelným křižovatkám.
Šoféři nákladních aut ocení navíc to, že nebudou muset se svými mnohatunovými kolosy překonávat prudký kopec na Barrandově a ostré zatáčky na nájezdech na Barrandovský most, kde v současné době dochází k nehodě každou chvíli.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha