20.12.2008 - ROMAN HELCL - Střední Morava - str. 02

Střed Přerova zůstane ucpaný

 

Ministerstvo dopravy přislíbilo městu dálnici, vnitřní obchvat města ale z plánů vyřadilo

Přerov - Dvě zprávy, jednu dobrou a jednu špatnou dostali přerovští obyvatelé před Vánocemi. Obě se týkají dopravy, která je největším problémem města. Dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovema Přerovema Lipníkem nad Bečvou se začne stavět nejpozději v roce 2010 a v roce 2013 po ní už budou jezdit auta. Navzdory tomu, že Státní fond dopravní infrastruktury odsunul termín jejího zahájení až na rok 2013. Naopak špatnou zprávou je, že takzvaný průpich městem, který má odvést dopravu pryč z centra, ministerstvo dopravy vyřadilo z plánů na příští rok.
„Obchvat Přerova nám nejrůznější vlády slibují už od roku 2003. Jsme rádi, že nám jak na Ředitelství silnic a dálnic, tak i na ministerstvu dopravy slíbili, že se s jeho stavbou začne v roce 2010,“ řekla náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková. Právě ona byla jedním z přerovských politiků, kteří minulý měsíc vyzvali ministra dopravy Aleše Řebíčka, aby dodržel termín stavby dálnice D1.
Podle dalšího náměstka Josefa Kulíška by měla dálnice D1 odvést z Přerova pětadvacet až třicet procent aut.

Se situací se nesmíříme „Především pak kamiony, které nám ničí silnice ve městě,“ řekl Kulíšek. Zbytek katastrofální dopravy, kvůli které je Přerov neustále ucpaný, má podle něj vyřešit až takzvaný vnitřní obchvat neboli průpich. Stavbu, která má vzniknout zbouráním několika domů v centru, na jejichž místě bude stát silniční průtah, však ministerstvo dopravy vyřadilo z plánů na příští rok. „S tím se samozřejmě smířit nechceme. Již na začátek příštího roku máme naplánováno několik schůzek na ministerstvu. Budeme psát i ministru životního prostředí Bursíkovi,“ řekl Kulíšek.
Podle odborníků je neúměrná doprava ve městě hlavním znečišťovatelem ovzduší. „Podle pracovníků odboru životního prostředí je situace natolik alarmující, že po nás požadovali, abychom napsali dopis všem členům vlády. Kvůli autům je jen hygienický limit polétavého prachu překročen desetinásobně,“ doplnil mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal. Přerovský primátor Jiří Lajtoch dokonce nedávno uvedl, že pokud se příští rok nezačne stavět vnitřní obchvat, zakáže radnice kamionům vjezd do města. Podle náměstkyně Grambličkové to zatím nehrozí. „Každopádně budeme razantní a začneme tvrdě vyjednávat, aby se průpich konečně postavil,“ řekla.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Morava