20.12.2008 - DAREK ŠTALMACH - Kraj Moravskoslezský - str. 02

Starostové vyzývají ministra

 

Kvůli zpoplatnění silnice mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem hrozí návrat automobilů na staré cesty

Sviadnov - Při prvním vážnějším problému nové krajské vedení zaspalo. Špatná komunikace mezi krajem a starosty obcí kolem silnic R48 a R56, po kterých budou moci podle připravované vyhlášky od Nového roku jezdit osobní automobily jen s dálniční známkou, připravil krajský úřad o cennou a silnou podporu při vyjednávání s ministerstvem. Krajský úřad se totiž sice proti rozhodnutí obě silnice zpoplatnit odvolal, starostové jednotlivých obcí, kteří mohli svými hlasy kraj v boji proti rozhodnutí ministerstva podpořit, se ale o chystaném zpoplatnění dozvěděli až tento týden.

Starostové napsali dopis ministrovi „Došlo ke komunikačnímu šumu. Krajský úřad proti záměru ministerstva protestoval prakticky okamžitě, jen jsme s tímto krokem neseznámili starosty,“ vysvětluje důvody, proč se představitelé obcí, které mohou být po 1. lednu opět zahlceny zplodinami stovek projíždějících automobilů, o vyhlášce nedozvěděli včas, náměstek hejtmana Miroslav Novák, který má dopravu na starosti.
Starostové obcí, ležících kolem silnice R56, vedoucí z Ostravy do Frýdku-Místku, berou jako poslední možnost, jak připravované zpoplatnění silnice zastavit, osobní dopis ministru dopravy Aleši Řebíčkovi, který včera na ministerstvo odeslali. V dopise se starostové odvolávají na loňský slib ministra, že dokud nebude silnice R56 propojena s dálnicí, nebude se zpoplatňovat. To ale letos neplatí.
„Důvody, které byly v minulosti uváděny pro nezpoplatnění silnice R56 pro osobní automobily, jsou stále stejné, a proto Vás žádáme o přehodnocení chystaného opatření a věříme, že je ve Vašich silách změnit je ve prospěch občanů našeho regionu,“ napsali starostové ministrovi. Šanci na to, že se situace ještě změní, ale příliš velkou nemají. Pro ministerské úředníky zřejmě není dopravní situace v několika menších obcích dostatečným argumentem.
„Dopisem starostů se budeme samozřejmě zabývat, ale šance na změnu rozhodnutí tady spíše není, chceme mít co nejméně výjimek,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko