20.08.2008 - LUCIE CHLEBNÁ - Severní Čechy - str. 03

Chcete ornici? Hlašte se na stavbě dálnice

 

České středohoří - Stavba chybějícího úseku dálnice D8 přes České středohoří může být prospěšná nejen motoristům a lidem v obcích, přes které nyní vedou náhradní trasy, ale také místním zemědělcům.
Mohou totiž zdarma získat ornici, která musí zmizet z míst, po nichž povede dálnice.
„Oslovili jsme starosty v obcích, kde se bude stavět, aby udělali průzkum mezi zemědělci a farmáři na svých katastrech, jaký je mezi nimi o ornici zájem,“ uvedla Marie Nádvorníková, pověřená vedením Závodu Praha Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), jenž je investorem stavby dálnice D8. „Máme povinnost zajistit odvoz a rozprostření ornice, náklady tedy nebudou na zájemcích, ale v režii stavby,“ upozornila Nádvorníková. K tomuto kroku ŘSD přistoupilo po předchozích zkušenostech.
„Máme určeno ministerstvem životního prostředí, kam půdu odvézt. Tyto pokyny byly ale vypracovány v roce 2005 a od té doby se změnily mnohé majetkoprávní vztahy. Stalo se nám, že nový majitel pozemku u Dobkoviček, kam mělo přijít velké množství ornice z Prackovic, o ni už neměl zájem. My jsme pak najednou museli shánět jiné zájemce,“ popsala Nádvorníková. Ornici z pod dálnice, která je velmi cenná, však nemůže získat každý. „Jsme povinni ji uložit v katastru Chráněné krajinné oblasti České středohoří,“ doplnila Nádvorníková. Podle ní je pro ŘSD výhodnější ornici na vlastní náklady odvézt a rozprostřít, než ji ukládat na hromady a delší dobu ji ošetřovat a odplevelovat. Nehrozí také, že by ornici někdo zneužil ke svému obohacení. „Samozřejmě že by každý dostal určité omezené množství. Navíc musíme přesně evidovat, kolik půdy jsme shrnuli a kam jsme ji přesunuli. Nehrozí tedy, že by ji pak někdo prodával do květináčů,“ vysvětlila Nádvorníková.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Čechy