21.10.2008 - (ČTK) - Jižní Čechy - str. 03

Vláda: Dálnici D3 zaplatí soukromé peníze

 

Praha - Vláda schválila financování jihočeské části dálnice D3 ze soukromých peněz v takzvaném projektu PPP (Public Privat Partnership). Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to včera řekl vicepremiér Jiří Čunek. Jihočeská D3 má být první dálnicí, kterou zaplatí soukromý investor. První dopravní projekt PPP na dálnici D47 se počátkem století nezdařil.
Soukromý investor má podle návrhu ministerstva dopravy postavit úsek mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi a navazující část rychlostní silnice R3 od jihočeské metropole k rakouským hranicím. Navíc dostane za úkol údržbu a opravy dálnice mezi Novou Hospodou a Veselím nad Lužnicí, kterou postaví stát. S výběrem investora chce ministerstvo začít ještě letos. Kontrakt s ním bude uzavřen na 30 let, celá jihočeská část dálnice až k rakouským hranicím má být hotova do šesti let. Stát začne splácet náklady za jednotlivé úseky vždy po jejich dokončení. Celkové výdaje budou 40,4 miliardy korun, což je zhruba o dvě miliardy méně, než kolik by zaplatil stát v případě klasického financování.

Vyřeší obří dopravní zátěž Jihočeský hejtman Jan Zahradník (ODS) je přesvědčený, že schválením projektu se jihočeský úsek podaří dokončit podle předpokladů v roce 2014. Chybějící dálnice podle něj kraj omezuje v jeho rozvoji. „Rozhodnutí vlády vítám. Jsem rád, že se model soukromého a veřejného partnerství konečně dočká naplnění. Dálnice D3 vyřeší obrovskou dopravní zátěž v regionu,“ uvedl Zahradník.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy