22.11.2008 - JAROSLAV HOŘENÍ - Kraj Liberecký - str. 02

Kvůli dálnici může vyrůst dlouhý tunel

 

Jednou z variant trasy silnice R35 je tunel pod Turnovem

Turnov - Téměř kilometr a půl dlouhý tunel pod sídlištěm Výšinka je jednou z nových možností vedení rychlostní silnice R35, která spojí západ a východ České republiky.
Tunel má začínat v Turnově nedaleko Lidlu a vyústit u benzinové čerpací stanice ve směru na Jičín. Tunel by ale stavbu významně prodražil. Kopec Výšinka navíc nemá podle místních stabilní podloží.
V úseku mezi Turnovem a Jičínem jsou stále ve hře tři hlavní varianty. Superseverní, která by vedla od Rychnova nad Nisou kolem Železného Brodu a Semil na Jičín, jižní z Mnichova Hradiště kolem Sobotky na Jičín a nejkratší severní z Turnova na Jičín mezi Kozákovem a Troskami napříč Českým rájem.
Tato varianta naráží nejen odpor ochránců přírody a dalších sdružení, ale i na hygienické, hlavně hlukové normy.
„Podle posledních informací bylo upuštěno od trasy pelešanským údolím. To byla varianta, která byla dosud uváděna jako jediná. Dnes už ale neplatí právě z důvodu překročení hygienických limitů. Pro obyvatele lokality za železniční zastávkou, Kamence a části Pelešan to bude jistě převratná informace,“ uvedl vedoucí turnovského odboru rozvoje Miroslav Varga pro server turnovskovakci. cz, který o tunelu informoval jako první.
Tunel pod Výšinkou by znamenal také vybudování přemostění nejen přes Jizeru, ale i přes Maškovu zahradu. Tady má přitom vyrůst rekreačně sportovní areál doplněný hotelem a byty. „Myšlenka tunelu není kvůli hluku a prachu špatná. Otázkou je ale nájezd do tunelu. Plánovanému zimnímu stadionu v Maškově zahradě to asi vadit nebude. V areálu ale má také být koupaliště,“ podotkl turnovský místostarosta Jaromír Pekař.
„Technicky je to šílená varianta, která stavbu velmi prodraží. Je tam jílové podloží a už při stavbě Lidlu docházelo k ujíždění svahu. Na druhou stranu se trasa vyhýbá údolí řeky Libuňky a místní husté zástavbě. Na problém s hlukovými normami jsme ale poukazovali již dávno,“ říká turnovská zastupitelka Martina Pokorná. 1 385 metrů dlouhý tunel je jen jeden ze tří, se kterými projektanti nyní na severní trase počítají. Další dva budou v okolí Rovenska pod Troskami.
„Podle současných studií by problematická místa na severní trase měla být vedena tunely, což je určitý postup v jednáních,“ dodala Pokorná. Aktivisté bojující proti tranzitní rychlostní silnice napříč Českým rájem jako výhodnější stále vidí jižní či superseverní variantu. Před krajskými volbami se téměř všichni lídři stran a hnutí, které zasednou v novém krajském zastupitelstvu, přikláněli k superseverní trase. Rozhodnout podle svých tvrzení chtějí nechat hlavně odborníky.