22.08.2008 - PETR ŠVEC - Praha - str. 02

Značky skryté v reklamách

 

Billboardů je stále víc. I když se mezi nimi ztrácejí dopravní značky, policie jen krčí rameny

Praha - Jsou vysoké i nízké, tenké i tlusté, barevné i černo-bílé a jsou všude. Hlavně pak podél silnic, kde by je policisté nejraději vůbec neviděli. Řeč je o billboardech.
Přestože by se mohlo zdát, že už není jediné místo, kam by se mohly nové reklamní poutače vmáčknout, billboardů je stále víc a víc. Je to sotva pár dnů, co jeden obří poutač vyrostl přímo uprostřed křižovatky u Thomayerovy nemocnice v Krči.
„Pokud bychom to srovnali se zahraničím, tak nikde jinde jsem neviděl tolik reklamních poutačů u silnic jako v Praze,“ povzdechl si šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula. Jeden příklad za všechny. Když řidič najede u Roztyl na brněnskou dálnici ve směru na Chodov, v zorném úhlu se mu objeví najednou na třicet reklamních plakátů. Nejsou jen na tabulích podél silnice, ale také na lampách pouličního osvětlení či na zábradlí lávky pro pěší, jež se v těchto místech tyčí nad dálnicí.
Dopravní značky mezi nimi úplně zanikají.

Odvádějí pozornost řidičů a vydělávají obrovské peníze To, že poutače odvádějí pozornost řidičů, bylo řečeno nesčetněkrát, ale majitelům billboardů to příliš nevadí. Důležitý je pro ně výdělek z reklamy. Nejde totiž o žádné malé peníze. Za velký poutač inkasují reklamní agentury, jež plochy pronajímají, kolem 15 tisíc korun měsíčně, za osvětlený billboard na vysokém pilíři to je klidně i 65 tisíc korun.
Ale na trhu jsou k pronájmu i plochy, jejichž rozměr je srovnatelný s menším bazénem - cena za jejich pronájem se v hlavním městě šplhá bez problémů přes 150 tisíc za měsíc. Úsek dálnice u Roztyl, o němž byla již řeč, tak vydělá reklamním agenturám odhadem přes půl milionu korun za měsíc.
„Reklamy jsou podél silnic v Česku všude, ale v Praze je to nejhorší. Když se podívám na billboard na dálnici někde na venkově, nic se nestane. Ale v Praze? Tady stačí jen mrknout a už jste v autě, které náhle zastaví před vámi. Je tu velmi hustý pr