22.08.2008 - KAREL TOMAN, ml. - Východní Morava - str. 01

Dálnici hrozí zpoždění o čtyři roky

 

Stát odkládá napojení Zlína a průmyslové zóny u Holešova na D1. Hejtman Lukáš ale tvrdí, že původní termíny platí

Zlínský kraj - Pro rozvoj Zlínského kraje by to mohla být hodně tlustá čára přes rozpočet.
Podle nově upravených plánů Státního fondu dopravní infrastruktury, které má MF DNES k dispozici, získají řidiči ze Zlína přímé spojení s dálnicí D1 o více než čtyři a půl roku později, než se plánovalo.
O dva a půl roku později oproti původnímu záměru má být zprovozněna také silnice R49 z Hulína do Fryštáku, která má být hlavní zásobovací trasou strategické průmyslové zóny u Holešova.
Státní fond své plány upravil, protože stát napřesrok přiškrtí výdaje na stavbu dálnic o sedm miliard korun. K dorovnání této ztráty nepomohou ani fondy Evropské unie.
Podle hejtmana Libora Lukáše ale není důvod k obavám. „Podstatné je stanovisko ministra dopravy, a ten počítá se zahájením stavby R49 ještě letos. Dokončit se má během tří, maximálně čtyř let. Taková je dohoda hejtmana s vedením rezortu dopravy,“ řekl Lukáš.
Podle plánů Státního fondu dopravní infrastruktury se ale zprovoznění R49 z Hulína do Fryštáku odkládá z června 2012 až na prosinec 2014. Tou dobou už má přitom být holešovská zóna rok plně obsazená investory a vzniknout díky ní má skoro 13 tisíc nových pracovních míst. Premiér Topolánek přitom holešovskou zónu označil při své návštěvě kraje za prioritu vlády.
„Při rozhovorech se zájemci o investice v Česku je teď Holešov prioritou,“ řekl vloni v červnu.
Nový seznam zpožděných silničních staveb ve Zlínském kraji je ale delší. První úsek rychlostní silnice R49 z Fryštáku do Lípy bude podle něj otevřen místo dubna roku 2012 až v prosinci roku 2016.
Dálniční úsek Kroměříž východ -Říkovice bude řidičům podle nově upravených plánů Státního fondu sloužit až od června 2012. To je bez měsíce o rok později, než se plánovalo ještě vloni.
O dva a půl roku se má údajně zpozdit také napojení dálnice D1 z Kroměříže do Přerova. Místo června roku 2012 má být otevřeno až v říjnu 2014.

* Zpožděné stavby
Původní / upravený termín
dokončení
D1 - Kroměříž - Říkovice,
červenec 2011 / červen 2012
R49, Hulín - Fryšták,
červen 2012 / prosinec 2014
R49, Fryšták - Lípa, 1. etapa,
duben 2012 / prosinec 2016
R49, Fryšták - Lípa, 2. etapa,
březen 2013 / září 2016

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava