23.07.2008 - (sol) - Brno - str. 04

Hrbatá dálnice duní stovky metrů daleko

 

Rakvice - V noci je budí dunění a hlasitý skřípot. Lidé, kteří žijí na severním okraji Rakvic na Břeclavsku, noc co noc trpí nesnesitelným hlukem z dálnice vzdálené několik stovek metrů. Pomoci by mohla protihluková bariéra. Jenže té se v Rakvicích zřejmě hned tak nedočkají.
„Přestěhovala jsem se z opačného konce Rakvic a byl to pro mě šok. Když fouká vítr od dálnice, je to, jako by člověk spal hned vedle ní,“ tvrdí Miroslava Poštolková Průdková, rakvická zastupitelka. Nešťastní obyvatelé by vzali zavděk alespoň pásem zeleně, který by hluk částečně zachytil.
Ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic Pavel Doležal potvrdil, že už jsou zpracovány plány, na jejichž základě se protihluková opatření budují. „V obytných zástavbách kolem dálnice jsme provedli měření hluku,“ vysvětluje Doležal. Jenže Rakvice k těm nejkritičtějším místům zřejmě patřit nebudou. Tvrdí to alespoň zdejší starosta Petr Vajbar. „Od dálnice jsme poměrně daleko. Navíc mezi ní a obcí vede ještě státní silnice a kolem ní dva ochranné náspy,“ vysvětluje s tím, že tyto valy plní funkci zvukové bariéry. A v okolí jsou obce, kterým vede dálnice „pod okny“, a ty dostanou přednost. Pro Rakvice ale začíná být hluk z dálnice čím dál nepříjemnější: „Dálnice je stará, hrbatá, s auty to na ní mlátí. A kamionů jezdí čím dál víc,“ říká starosta.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Brno