23.08.2008 - (ves) - Litoměřicko - str. 04

Na kole do Opárenského údolí. Dřív, než ho změní dálnice.

 

Za tím, co je pro České středohoří typické, tedy za hrady (či spíše jejich zříceninami) a za vínem, se lze nyní vypravit nejlépe na kole. Léto není nijak parné, a tak větší či menší převýšení nemusí dělat tak velké problémy. Jistě, můžete zastavit autem pod kopcem a vylézt na hradní vrchol, můžete si pro zdejší víno zajet do hypermarketu, ale není to jaksi ono...
A tak zkuste náš tip: cestu kolem Opárna, Opárenským údolím a kolem Lovoše, cestu, na níž uvidíte kus historie i malebné vinice. A můžete víno třeba i koupit. Doporučujeme raději neochutnávat, protože i cyklista je účastník silničního provozu a podle zákonů nesmí před jízdou požívat alkohol.
Zvolená trasa navíc není pevně daná a na kole můžete vyjet z různých bodů.
Lovoš tyčící se nad Lovosicemi je nepřehlédnutelný. Siluetu Malého Lovoše a Velkého zná téměř každý, kdo tu a tam musel po dálnici D8. Na jeho úpatí jsou vinice známého Žernoseckého vinařství. Máte-li chuť, můžete vyzkoušet později jazýček srovnáváním ryzlinků odtud a z protější Malé a Velké Vendule, vinic jež patří stejné firmě. Každopádně na vrcholu Lovoše je jedna z nejkrásnějších vyhlídek Českého středohoří. Tam se však dostaneme až později.
Dojet ke kopci můžete třeba při cyklovýletě z Litoměřic a po přeplavení Labe z Velkých Žernosek přívozem. Zde najdete dvě známá severočeská vinařství a místní víno nabízí i zdejší restaurace.
Opárno – hrad pro Čechy netypický Dál doporučujeme pokračovat do Opárenského údolí. Ukryt mezi stromy na vyvýšeném místě zůstává hrad Opárno. Údolím samotným teče Milešovský potok, nad ním se vypínají méně či více zarostlé stráně. Kdysi tu fungovalo hned několik mlýnů. Podle toho, jak budou postupovat práce, měla by nebe nad stromy do roka či do dvou protnout dálnice D8. Jeden z dálničních mostů povede právě tudy.
Zdejší hrad (na snímku je poněkud idealizovaná rytina z poloviny 19. století) byl založen roku 1344. Zpustnul již v polovině 16. století a dodnes se zachovalo zdivo paláce, sklepní místnosti, zbytky hradeb, příkopů a valů předhradí.
S dětmi se můžete bavit třeba tím, že budete v hradbách hledat náznaky cimbuří, případně část vstupního paláce.
I když se to na první pohled nezdá, Opárno patří mezi zajímavé zbytky hradní architektury a pro sever poměrně netypické. Představuje klasickou ukázku hradu s plášťovou zdí, což byla vysoká silná hradba, za níž byly po celém obvodu hradu skryty jeho zranitelné – často dřevěné – stavby. Ve vnitřním prostoru Opárna byly nejméně dvě budovy. Středověká sídla podobného typu jsou hlavně v Dolním Rakousku nebo na Moravě a ve Slezsku, v Čechách jde spíše o vzácnost.
Z hradu je pěkný výhled na Milešovku, nejvyšší vrchol Českého středohoří, a na Kletečnou.
Dál trasa vede vesničkou Opárno a uhýbá vlevo u ranče pod Lovošem – naším cílem. Kolo sem budete muset spíše tlačit, restaurace na vrcholku je v nadmořské výšce 570 metrů. Zvlášť pohled na Bezděz, který se naskytne za jasných dní, je úchvatný. A pokud je opravdu dobrá viditelnost, můžete jasně určovat domy v Praze, Mělníce a Neratovicích.
Vidět jsou i další kamenná sídla Z Lovoše jsou samozřejmě vidět i další blízké hrady – Házmburk, Oltářík a Košťálov. Zdatní jezdci si mohou bez potíží vybrat v Českém středohoří další cíl.
I s cestou z Lovoše zpět do Litoměřic měří popsaná trasa kolem padesáti kilometrů. A to na jednodenní výlet na kole není mnoho.