23.09.2008 - (red) - Jižní Morava - str. 01

Polák jel po D1 v protisměru. Srážku nepřežil

 

Brno
- V protisměru najel včera v noci na dálnici D1 v Brně polský řidič. Chyba se mu stala osudnou, srážku s jiným autem nepřežil. A dalších šest lidí, kteří cestovali v polském i druhém autě, bylo zraněno. Kvůli vysokému počtu raněných zasahovalo na dálnici pět záchranných týmů. „Zranění třiačtyřicetiletého Poláka byla rozsáhlá a v době příjezdu prvního týmu záchranné služby muž již nejevil známky života. Lékař tedy konstatoval smrt,“ uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.
Zbývající raněné převezly sanitky s různě těžkými zraněními do brněnských nemocnic.
Dálnice byla kvůli tragické havárii neprůjezdná několik hodin, mrtvé tělo polského řidiče hasiči vyprostili až poté, co nehodu vyšetřili policisté. Podle policistů zavinil nehodu polský řidič tím, že najel na dálnici v nesprávném směru. Podle odborníků chybují polští řidiči v České republice často. Při dlouhých cestách na jih Evropy jsou totiž na jižní Moravě přibližně v polovině cesty, bývají velmi unavení, ale zároveň spěchají.
Za posledních několik let havarovaly na silnicích v kraji desítky polských vozidel, následky mnoha nehod byly tragické. Například v roce 2004 zemřeli krátce po sobě na znojemské silnici při dvou nehodách tři Poláci, letos v lednu zahynula u Lipůvky polská řidička, která znenadání vjela do protisměru pod kamion.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava