24.09.2008 - (kat, ČTK) - Střední Morava - str. 01

D1 je o sedm kilometrů delší

 

Kojetín, Kroměříž - Dalších sedm kilometrů nejstarší české dálnice D1 slouží řidičům.
Ředitelství silnic a dálnic včera slavnostně otevřelo dva nové úseky: trasu vedoucí z Kojetína na Přerovsku do Kroměříže a její dálniční obchvat. Po tříkilometrovém úseku Kroměříž západ-Kroměříž východ už auta nějaký čas jezdí. Od včerejška k němu oficiálně přibyly také čtyři kilometry dálnice Kojetín-Kroměříž východ. Dva nové úseky se začaly stavět v roce 2005, stály přes 1,5 miliardy korun.
Nově dokončená trasa by měla především svést dopravu z dnes už nevyhovující silnice I/47, zlepšit možnosti dopravního napojení Olomouckého a Zlínského kraje na českou dálniční síť a snížit tranzitní dopravu v obcích i v centru Kroměříže. Na novém zhruba sedmikilometrovém úseku vzniklo celkem jedenáct mostů, dvě mimoúrovňová křížení a také tři protihlukové stěny v délce téměř tři kilometry.
Dálniční obchvat Kroměříže, který město míjí po jeho severním okraji, byl však zprovozněn s předstihem a motoristé jej už nyní mohou využívat jako objízdnou trasu, zatímco se opravuje jediný kroměřížský most přes řeku Moravu.
Dálnice D1 dosud končila u Vrchoslavic na Prostějovsku. Řidiči jedoucí ve směru od Brna se po ní ale zatím až do Kroměříže nedostanou. Chybějící úsek z Vrchoslavic do Kojetína dlouhý zhruba šest kilometrů se totiž dosud staví a měl by být zprovozněn přibližně v září 2009. Do doby jeho dokončení bude doprava mezi Vrchoslavicemi a Kojetínem vedena po stávající silnici první třídy.
Na dálnici z Kojetína do Kroměříže a na obchvat města v budoucnu naváže další část, která povede od Kroměříže ve směru na Hulín a Říkovice na Přerovsku. Jeho stavba byla oficiálně zahájena začátkemletošního června a se zprůjezdněním úseku se předběžně počítá v říjnu roku 2010.