25.08.2008 - (ku) - Kraj Hradecký - str. 01

Silnici zničily kamiony z dálnice

 

Dobřenice - Zničenou silnici u Dobřenic na Hradecku čeká rekonstrukce za 75 milionů korun. Opravovat se bude asi dvoukilometrový úsek, který je součástí důležité regionální spojnice Nechanic s Přeloučí a zároveň slouží jako dálniční přivaděč. Vozovku v uplynulých letech poničily kamiony, které vozily materiál na stavbu dálnice do Hradce Králové.
„Opravy by mohly začít v polovině září, rekonstrukce u Dobřenic skončí až v polovině příštího roku. Důvodem oprav je návaznost na dálnici D 11 v její blízkosti,“ řekl náměstek hradeckého hejtmana Petr Kuřík, který je odpovědný za dopravu. Rekonstrukce bude probíhat po částech, aby nedocházelo ke komplikacím v místní dopravě. Kamiony budou muset v době stavby jezdit po objížďkách vedených po silnicích první třídy.
„Délky uzavírek a objížďky se musí teprve stanovit,“ uvedl Kuřík. V Královéhradeckém kraji je celkem 3 752 kilometrů silnic. Z toho 430 kilometrů tvoří silnice první třídy, zbytek silnice druhé a třetí třídy, které má na starosti kraj. Na opravy krajských silnic padlo za poslední čtyři roky asi 1,5 miliardy korun. Je to však žalostně málo. Odhaduje se, že vnitřní dluh na těchto komunikacích činí asi sedm miliard korun a neustále se zvyšuje. V následujících pěti letech chce kraj na opravy vynaložit z vlastních zdrojů 1,3 miliardy korun a další asi dvě miliardy získat z Evropské unie.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)