25.08.2008 - VERONIKA FEJTKOVÁ - Téma dnes - str. 03

Po lanovém mostě se zase jezdí

 

Klíčovou spojnici dálnic v Praze se podařilo částečně opravit v předstihu

Praha - Zcela bez komplikací se včera v šest hodin večer obešlo znovuotevření lanového mostu na pražské Jižní spojce. Řidiči se po třídenní uzavírce místu raději ještě vyhnuli, a provoz na mostě tak byl plynulý. Hlavní městská dopravní tepna a spojnice mezi pěti českými dálnicemi, po které projede denně kolem stovky tisíc aut, byla uzavřena od čtvrtečních jedenácti hodin v noci.
Přestože je most starý jen dvanáct let, velký nápor nevydržel a poklesl o celých pět centimetrů. Dělníci tedy museli zabetonovat jeho nosník. Ačkoliv měla uzavírka podle původních odhadů trvat až do včerejší půlnoci, opravy skončily dříve.
„Dopravu na most pustíme už v šest hodin večer,“ slíbil v neděli odpoledne mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek.
Oficiální objízdná trasa byla vedena Švehlovou a Průmyslovou ulicí v Hostivaři. Právě v těchto ulicích pak v průběhu víkendu kolabovala doprava.
„V sobotu kolem deváté ráno zkomplikovala provoz jedna dopravní nehoda. Vytvořily se kolony. Stupeň provozu byl v těchto místech na čtyřce. Situace se zklidnila přibližně v půl jedenácté dopoledne. V neděli už byl poměrně klid a nezaznamenali jsme tam žádnou nehodu,“ uvedla mluvčí pražských policistů Eva Miklíková.
Mnoho lidí udělalo všechno pro to, aby se nepříjemnému stání v dlouhých kolonách vyhnuli.
„Mezi vozy na objízdné trase se objevilo jen pár kamionů. Zbytek tvořila osobní auta. Vesměs se jednalo o mimopražská vozidla nebo o cizince,“ dodala Miklíková.
Právě cizincům dělalo velký problém se v nastalé situaci zorientovat. Všechny varovné cedule byly totiž jen v češtině.
Podle Mrázka je to normální. „Pro uveřejňování informací v pěti světových jazycích nebyl prostor,“ vysvětlil.
Přesné důvody propadu mostu se zatím zjišťují. Oprav se zúčastnili i odborníci z Českého vysokého učení technického. „Dostali k dispozici vzorky vybouraného betonu kvůli jeho analýze,“ popsal Mrázek.
Ve směru na Prahu 5 mohou od včerejška jezdit osobní auta i kamiony. Opačný směr zůstane pro nákladní dopravu uzavřen až do konce prázdnin.

***

„Vzorky vybouraného betonu dostali odborníci z ČVUT kvůli analýze, aby se zjistilo, proč se most propadl.“ Tomáš Mrázek