26.11.2008 - (jav) - Z domova - str. 04

160 km/h na dálnici? Zatím na to zapomeňte

 

Praha - Jízda bez rozsvícených světel sice za pokutu, ale zato bez trestných bodů, varovný dopis od úřadů o získaných bodech nebo povinné psychotesty pro „vybodované“. Všechny tyto novinky měly platit od 1. ledna příštího roku. Nezačnou, přestože to ministerstvo dopravy opakovaně slibovalo. „Nechtěli jsme závodit o změnu za každou cenu. Naopak jsme se snažili dohodnout s poslanci ze všech stran, aby měl návrh maximální podporu. Proto se to protáhlo,“ uvedl ministr dopravy Aleš Řebíček, který to má teď ve vládě velmi nahnuté a pokud premiér provede změny, Řebíček zřejmě „padne“.
Na dohodu o návrhu přitom bylo dost času. Členové ministerské expertní komise začali o změnách jednat už před rokem a půl a na úpravách bodového zákona a dalších věcí se dohodli letos v polovině května. Pak se jednání zadrhlo a konečnou verzi změny dostali poslanci na stůl minulý týden. „Do konce roku už to kvůli tomu projednat nestihneme. Začneme s tím asi v lednu nebo únoru,“ řekl poslanec za ODS Karel Sehoř. Novinky tak zřejmě nezačnou platit dříve než v polovině roku. Ani to ovšem jisté není.
O nutnosti zavést některé změny, přitom mluví odborníci už celé roky. Dnes se třeba lidé, které zaznamená radar, jak jedou rychle, vymlouvají, že jejich auto řídil někdo jiný. A pokud úřady nemají jasnou fotografii, kdo vůz řídil, nesmí majitele auta potrestat. Návrh však obsahuje i některé kontroverzní věci. Ministr Řebíček do něj přes nesouhlas odborníků například protlačil, aby bylo možné jezdit na některých úsecích českých dálnic rychlostí až 160 kilometrů v hodině.