27.09.2008 - PETR ŠVEC - Praha - str. 02

V Jenči staví napojení na dálnici

 

Autem směrem na Karlovy Vary už nepojedete přes vesnice

Jeneč - Pětadvacet tisíc aut každý den projíždí obcí Jeneč v okrese Prahazápad, a není se tedy čemu divit, že místní pohlížejí na výstavbu rychlostní silnice R6, která má z obce odvést osobní i nákladní dopravu jezdící mezi Prahou a Karlovými Vary, jako na vysvobození.
Včera se u Jenče začal stavět přivaděč k této dálnici. Ta má být zprovozněna 19. prosince a spojí Pražský okruh v Ruzyni s hotovým úsekem dálnice u Pavlova.

Po dálnici už v prosinci Původně měl být dálniční úsek za tři miliardy hotový až v roce 2010, stavět se začalo před třemi lety. V Jenči, Pavlově a Hostivici se však obchvatu nemohou dočkat. Stejně jako Pražané, kteří tímto směrem jezdí na chaty či za příbuznými.
Průjezd třemi obcemi mezi Prahou a karlovarskou dálnicí trvá zpravidla desítky minut. Po dálnici stejnou vzdálenost ujedou auta za čtyři pět minut.
„Teď u nás děti prakticky nemohou samy dojít ani do školy, rodiče je buď přivezou autem nebo je doprovodí pěšky. Zejména jedna křižovatka je strašně frekventovaná a zelená je na semaforu velmi krátkou dobu,“ vysvětluje místostarostka Jenče Zdeňka Mulíčková.
Tomu, že první auta projedou po nové silnici už letos, věří i náměstek středočeského hejtmana pro oblast dopravy Karel Vyšehradský. „Kromě toho, že dostavba silnice výrazně pomůže lidem, znamená i úspory. Kdyby se stavělo další rok, náklady by vzrostly,“ upozorňuje Vyšehradský. Po dokončení úseku karlovarské dálnice mezi Prahou a Pavlovem se řidiči dočkají další důležité silnice. V dubnu 2010 má totiž být dokončena jižní část Pražského okruhu.