28.11.2008 - (ČTK) - Vysočina - str. 02

Zimní gumy budou povinné na 70 km D1

 

Praha, Jihlava - Délka úseku dálnice D1 na Vysočině, kde jsou od 10. listopadu povinné zimní gumy, se do dvou týdnů více než ztrojnásobí.
Povinnost zatím platí na zhruba dvaceti kilometrech mezi Humpolcem a Jihlavou, nově se úsek prodlouží o dalších 50 kilometrů až po Velkou Bíteš. Rozhodlo o tom ministerstvo dopravy, jak včera řekl jeho mluvčí Karel Hanzelka.
„Značky se na dálnici velmi osvědčily, což potvrdil i uplynulý víkend, kdy poprvé ve větší míře udeřila zima,“ uvedl Hanzelka. Podle něj se nenaplnily černé scénáře, podle kterých měli řidiči vyznačené úseky objíždět po silnicích nižší třídy.
K prodloužení úseku na více než trojnásobek sáhlo ministerstvo dopravy po dohodě s dopravní policií. Šéf dopravní policie Leoš Tržil změnu vítá. „Problémy jsou téměř v celé délce dálnice na Vysočině, takže prodloužení je na místě,“ řekl Tržil. A dodal, že osobně je zastáncem toho, aby zimní pneumatiky byly v zimě povinné na celé silniční síti. Policie bude údajně dodržování nového nařízení na dálnici kontrolovat. „Ty kontroly jsou úměrné teplotním podmínkám počasí,“ pověděl Tržil.
Policie podle něj však může i kvůli omezenému počtu kontrolních míst prověřit jen zlomek vozidel na dálnic. „Jedna věc je kontrola a druhá věc je normální selský rozum,“ apeloval Tržil na řidiče, aby s přezutím neotáleli.
Nová značka Zimní výbava platí od začátku listopadu do konce dubna. D1 je zatím jedinou dálnicí, kde byla značka osazena, ministerstvo dopravy však nevylučuje její umístění i na další dálnice. Značka je také na sedmi úsecích silnic první třídy. Platí také na silnicích nižších tříd, především těch, jež vedou do hor.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina