29.11.2008 - (roh) - Střední Morava - str. 02

Přerov: Neodkládejte stavbu D1

 

Přerov - Dodržte termín stavby dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem a Přerovem a Lipníkem nad Bečvou! Dopis s tímto vyzněním dostane v nejbližších dnech ministr dopravy Aleš Řebíček. Vedení Přerova totiž došla trpělivost poté, co Státní fond dopravní infrastruktury odsunul termín dokončení dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem až na rok 2015, místo roku 2012. Jen o rok dřív bude hotov úsek D1 Říkovice -Přerov.
„Původně nám slibovali, že se první úsek začne stavět v roce 2006 a druhý v roce 2010. Nyní to vypadá na tříleté zpoždění. Pokud se bude stavba oddalovat, hrozí ohrožení zdraví obyvatel města. Přerov patří v zemi mezi města, která trpí největším znečištěním. Na svědomí jej má právě přetížená doprava v jeho ulicích,“ řekla náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková.
Vedení města se opírá o studii zdejšího odboru životního prostředí. Podle odborníků je neúměrná doprava největším znečišťovatelem ovzduší. „A to se nevyřeší jinak, než že dopravu vytlačíme mimo město. Podle našich pracovníků je situace natolik alarmující, že po nás požadovali, abychom napsali dopis všem členům vlády. Nakonec jsme se rozhodli jej adresovat pouze ministrovi dopravy,“ popsala Grambličková.
Pokud ministerstvo neodpoví, je Přerov podle ní rozhodnut podniknout další kroky. „Situace je opravdu vážná. Nejen, že tu jde o zdraví, ale řidiči nemohou městem navíc projet jinak než na jedničku,“ uvedla náměstkyně. Podle ní se v současné době kvůli stavbě dálnice D1 vykupují pozemky. Mluvčí radnice Bohuslav Přidal předpokládá, že postavená dálnice D1 odvede z města více než 30 procent současné dopravy.

***