02.09.2008 - TOMÁŠ KUČERA - Kraj Hradecký - str. 01

Na stavbě dálnice do Hradce řádí zloději

 

Praskačka - Zloději se zaměřují na staveniště nové dálnice D 11 před Hradcem Králové. Z rozestavěné autostrády u Praskačky nedávno zmizelo bezmála sto metrů už namontovaných svodidel. Škoda přesáhla 150 tisíc korun.

Z odstavených strojů mizí nafta „Není to zdaleka první případ krádeže na staveništi dálnice D 11,“ uvedla mluvčí okresního policejního ředitelství v Hradci Králové Anna Pešavová. Dálnice od Prahy teď pro řidiče končí sjezdem u Sedlic asi šest kilometrů před Hradcem Králové. „Je to problém většiny silničních staveb, které jsou mimo města na poměrně odlehlých místech. Konkrétně na dokončovaném úseku dálnice D 11 u Praskačky zloději kradou hlavně naftu ze zaparkovaných stavebních strojů a nákladních vozidel,“ uvedla Pešavová.
Potvrzuje to případ starý několik týdnů. Zloději tam ze tří nákladních aut na staveništi dálnice odčerpali 380 litrů motorové nafty a dvacet litrů hydraulického oleje. Škoda je 14 tisíc korun.
Zatímco v případě krádeží svodidel, kabelů a jiného kovového zařízení dálnice pravděpodobně jde o motorizované a možná i organizované gangy zlodějů, kteří lup obratem prodají ve sběrnách, v případě pohonných hmot jde většinou o příležitostné zloděje. „Hlídkujeme tam, ale není v našich silách, abychom tam byli celou noc,“ uvedl vedoucí oddělení dálniční policie v Pravech Richard Hušek.
Podle policie se to změní. „Případů tam je skutečně dost. V příštích dnech se na tento problém zaměříme,“ dodala Pešavová.
Staveniště úseku mezi Sedlicemi a Praskačkou, který má motoristům začít sloužit na konci letošního roku, má pro zloděje tu výhodu, že s auty dojedou bez větších problému až na místo činu. Dálnice je totiž v podstatě hotová.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)