10.11.2008 - MARTIN VOKÁČ - Vysočina - str. 01

Obchody u D1? Na poli je mrtvo

 

Už rok mělo stát na hranici kraje nové nákupní centrum. Zatím nestojí...

Loket - Tisíce lidí denně budou procházet galeriemi připomínající významné světové metropole. V desítkách obchodů utratí denně stovky tisíc korun.
Taková byla představa investora i obyvatel Lokte na Benešovsku. Už rok mělo být na 66. kilometru dálnice v provozu outletové centrum, na něž se těší i půlka Vysočiny. Místo něho však na poli vedle dálnice stojí pouze železobetonová kostra, kolem je mrtvo.
Projekt Exit66, jak se nové nákupní centrum mělo jmenovat, byl na jaře zastaven. A zatím nejsou žádné konkrétní signály, že by se měl v dohledné době opět rozjet.
„Projekt v žádném případě není zrušen, jen na chvilku dříme,“ snaží se neurčitě vysvětlit Zdeňka Jakšič, jeho projektová manažerka z pražské společnosti Devo group.
„Takémám takové informace. Velice rádi bychom tomu věřili,“ konstatuje starosta obce, jež leží několik stovek metrů za hranicí kraje, Vladimír Vacek. „Současný stav nás velice trápí. Železobetonová kostra, na které se nic nedělá, obec hyzdí,“ dodává.
Společnost Devo group je na informace skoupá. Podle Jakšič bude co říct nejdříve v prosinci.
„Do projektu vstupuje nový partner. Více informací v současné době podávat nemůžeme,“ omlouvá se Zdeňka Jakšič.
Pokračování na str. D3

Nové obchody u dálnice D1? Na poli je zatím mrtvo
Pokračování ze str. D1
Přesto manažerka z Devo group ujistila, že by se stavba měla znovu pohnout během příštích měsíců. „Do konce příštího roku chceme nákupní centrum zprovoznit,“ dodává Jakšič bez dalších podrobností.
To ale zástupci developerské firmy říkali i loni na jaře. „Už rok mělo být centrum otevřené,“ upozorňuje starosta Vacek. „Ale problémům investora rozumím, je mi jasné, že současná krize mohla záměr ovlivnit. Přesto bychom byli klidnější, kdyby se stavba znovu rozjela,“ poznamenal. Podle Zdeňky Jakšič nabídne outletové centrum po dokončení nejen atraktivní a značkové zboží renomovaných výrobců se stálou celoroční slevou v rozmezí 30 až 90 procent, ale i mnoho možností jak strávit volný čas.

Výhodná poloha. A kouzlo Londýna, Paříže, Říma...
Pro takové centrum je poloha u dálnice prakticky ve středu republiky ideální. „Principem outlet center není umístění ve velkých městech či v jejich okolí, kde je obrovská saturace trhu komerčních prostor, nýbrž v blízkosti významné dopravní tepny,“ vysvětluje Jakšič.
Pro Loket hrála výhodná poloha, snadné získání pozemků a především rovný a přehledný úsek dálnice, z níž bude na celý areál dobře vidět. Hlavním dopravním tahem je v Česku právě dálnice D1 z Prahy do Brna, po které se denně v obou směrech přepraví okolo 80 tisíc lidí.
Centrum bude bez problémů přístupné z obou směrů přímo u dálničního sjezdu. „Od Prahy bude 40 minut jízdy, od Brna hodinu. Do 90 minut je dostupné pro čtyři miliony lidí,“ prozradila Jakšič.
Na co developerská společnost u Exit66 vsadí, bude jeho netradiční podoba. Jednotlivé sektory outletu budou koncipované jako nejvýznamnější světové obchodní metropole.
Návštěvník tak může v jeden den okusit kouzlo extravagantního Londýna, elegantní Paříže, magické Prahy a romantického Říma či nasát atmosféru proslulé newyorkské metropole.
„Každé město je charakterizováno typickými architektonickými dominantami,“ tvrdí manažerka projektu.
Asi 70 procent prodejní plochy všech 110 obchodů bude určeno módě, 15 procent restauracím a rychlému občerstvení. Zbývající prostory budou věnovány službám, volnému času a domácnosti. Projekt zahrnuje i přes tisíc parkovacích míst, čerpací stanici, venkovní rychlé občerstvení, později přibude hotel.
I když zastavení stavby obyvatele Lokte znervozňuje, na nové nákupní centrum se těší. „Nenapadlo by mě, že na vesnici budeme mít takový obchoďák. Je skvělé, že něco bychom mohli nakoupit tady a nemuseli nikam jezdit," pochvalovala si jedna z mladších obyvatelek obce. „Bylo by fajn, kdyby tady vznikla volná pracovní místa,“ přidala se její kamarádka. I starosta je plný velkého očekávání. „Ležíme na okraji ochranného vodárenského pásma. Přilákat sem investora není jednoduché. Proto zájem nákupního centra vřele vítáme,“ tvrdí. Obci to přinese zejména větší daňové výnosy, nová pracovní místa i celkové oživení.
Obavy takřka neexistují. Outletové centrum bude na samém kraji obce, té by se nárůst dopravy měl dotknout jen nepatrně. Investor navíc počítá s kompletním dopravním řešením, včetně budování kruhových objezdů. Při vyšší koncentraci lidí by nemělo docházet ani k nárůstu kriminality. „Pokud bude jakýkoliv problém, budeme to řešit s příslušnými složkami policie. Ale rozhodně se ničeho předem nebojíme,“ doplnil starosta Vacek.
„Principem outlet center není umístění ve velkých městech, nýbrž v blízkosti významné dopravní tepny.“ projektová manažerka Jakšič

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina