30.08.2008 - (jav, jš) - Z domova - str. 04

Policie koupí kvůli pirátům auta, která jezdí i 250 km/h

 

Praha - Policisté si vybrali rychlá auta, ve kterých budou honit piráty silnic. Za téměř 18 milionů korun koupí šestnáct aut Volkswagen Passat R36 (na snímku). Dnes pronásledují rychle jedoucí řidiče v několik let starých fordech a škodovkách.
„Auta dostaneme do poloviny prosince a nejčastěji je budeme nasazovat na dálnice a rychlostní silnice. Objevit by se tam měla už na přelomu letošního a příštího roku,“ uvedla Veronika Benediktová z policejního prezidia.
Policisté se rozhodovali mezi čtyřmi značkami. Ve hře bylo ještě Volvo S80, BMW řady 3 a Škoda Superb. Volkswagen si prezidium vybralo především kvůli ceně, za kterou dovozce rychlá auta nabízel, spotřebě a ceně servisních prací. Auta nebudou v policejních barvách, policie v nich chce sledovat řidiče anonymně. Jezdit mohou i přes 250 kilometrů v hodině a uvnitř se objeví technika na měření rychlosti. Na sto kilometrů v hodině se dostane vůz za 5,6 vteřiny. Automobilový závodník a soudní znalec Petr Pospíšil si nicméně myslí, že policie si mohla koupit levnější auta.
„Upravená Škoda RS by udělala stejnou práci. Za cenu těch dvou volkswagenů by měli tři škodovky,“ uvedl Pospíšil. „Navíc bude hodně záležet, kdo s těmi auty bude jezdit,“ dodal. Policisté tvrdí, že právě to podcenit nechtějí. Součástí tendru je proto výcvik 200 policistů.
Ostatní řidiči si na Volkswagen R36 musí ještě počkat, na českém trhu se oficiálně objeví až příští rok.